Rüşvet iddiasıyla hapis yatan Samsung CEO'su için sevindiren haber!

Rüşvet iddiasıyla hapis yatan Samsung CEO'su için sevindiren haber!
Samsung CEO'su Lee Jae-yong bir süredir yolsuzluk iddiaları nedeniyle hapis yatıyor. Ancak nihayet beklenen gelişme yaşandı. Güney Kore Devlet Başkanı, Samsung'un üst düzey yöneticisini affetme kararı aldı. İşte detaylar...

Samsung Electronics başkan yardımcısı Lee Jae-yong bugün Güney Kore Cumhurbaşkanı tarafından affedildi. Jae-yong tekrar Samsung'un kontrolünü ele geçirebilecek.

Samsung'un fiili lideri Lee Jae-yong, rüşvet, yalan yere yemin ve zimmete para geçirme suçlamalarıyla iki buçuk yıl hapis yattıktan sonra Ağustos 2021'de şartlı tahliyeyle serbest bırakılmıştı. Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol tarafından verilen af, küresel enflasyon ve devam eden tedarik zinciri sorunları hakkında artan endişeler arasında geldi.

lee-jae-yong.jpg

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından yayınlanan açıklamada, "Ekonomik krizi, ekonomiyi canlandırarak aşmak amacıyla, kısa süre önce ertelenen cezası sona eren Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, görevine iade edilecek." ifadeleri yer alıyor.

12 yıla kadar hapsi istenmişti

Lee, Samsung'un başkan yardımcısı ve babası Lee Kun-hee'nin 2014'te kalp krizi geçirmesinden bu yana şirketin fiili başkanı olarak görev yapıyor. 2017'de rüşvetle suçlandıktan sonra 12 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Dava, eski Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin görevden alınmasına yol açan bir yolsuzluk skandalının parçasıydı.

lee-jae-yong-2.jpg

Mahkemede hakkındaki iddiaları her zaman reddeden Lee, Güney Kore yasalarına göre denizaşırı seyahat kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalacak. Ancak ülkenin adalet bakanlığının, istisnalar yapma yetkisine sahip olduğu bildirildi.

Son Haberler