Rusya ABD'yi iPhone'ları casusluk için kullanmakla suçluyor

Rusya ABD'yi iPhone'ları casusluk için kullanmakla suçluyor
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ABD'yi iPhone'ları casusluk için kullanmakla suçladı. FSB, Apple telefonlardaki özel olarak yapılmış sözde arka kapı açıklarına erişmek için daha önce bilinmeyen kötü amaçlı yazılımları kullanan bir ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) planını ortaya çıkardığını söyledi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ABD'yi Apple'ın iPhone'larını casusluk için kullanmakla suçladı.

Reuters haber ajansında yer alan bir habere göre FSB, aralarında yerli Rus abonelerin de bulunduğu birkaç bin Apple telefonuna casusluk amaçlı kötü amaçlı yazılımın bulaştığını söylüyor. Bu komplonun Apple ve NSA arasındaki yakın ilişkiyi gösterdiği belirtildi. Rus casusluk teşkilatı ayrıca NATO üyeleri, İsrail, Suriye ve Çin'den olanlar da dahil olmak üzere Rusya ve eski Sovyetler Birliği'nde bulunan yabancı diplomatlara ait telefonların hedef alındığını iddia etti.

RUSYA'DAN ABD'YE APPLE SUÇLAMASI

FSB'den yapılan açıklamada "FSB, Amerikan özel servislerinin Apple mobil cihazlarını kullanarak gerçekleştirdiği bir istihbarat eylemini ortaya çıkardı" denildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Gizli veri toplama işlemi ABD yapımı cep telefonlarındaki yazılım açıkları üzerinden gerçekleştirildi" denildi. Açıklamada "[Apple] Amerikan istihbarat kurumlarına, Beyaz Saray'ın ve Rusya karşıtı faaliyetlerdeki ortaklarının ilgilendiği kişileri ve kendi vatandaşlarını izlemek için geniş bir fırsat yelpazesi sunuyor" denildi.

Bakanlık, "ABD istihbarat servisleri, internet kullanıcılarının büyük ölçekli verilerini onların bilgisi dışında toplamak için on yıllardır bilişim şirketlerini kullanıyor" dedi. Ne Apple ne de NSA şu ana kadar bu iddialar hakkında yorum yapmadı.

Son Haberler