Samsung endişelendirdi! Çalışanlarına ChatGPT kullanımına yasak getirdi

Samsung endişelendirdi! Çalışanlarına ChatGPT kullanımına yasak getirdi
Samsung, genel merkez çalışanlarının yapay zeka araçları kullanmalarına yasak getirdi. Dünya çapında herkes tarafından kullanılan ChatGPT'nin yasaklanması büyük bir soru işareti oluşturuyor. Samsung, teknoloji devi şirketlerden biri. Ama neden buna yasak getirdi?

Yapay zeka, son dönemlerde özellikle de son kullanıcıya yönelik araçlarla gündemde. ChatGPT, Midjourney ve bunlara benzeyen diğer yapay zeka araçları, bireylerin günlük ve profesyonel hayatlarına katkı sağlıyor. Ancak Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bu durumdan pek de memnun değil. Hatta şirket, tüm çalışanlarına yapay zeka araçları kullanmalarını yasakladı. Samsung çalışanları, eski sistem iş yürütmeye devam edecekler.

Hatırlayanlarınız olacaktır; ChatGPT bundan bir ay kadar önce büyük bir veri sızıntısına kurban gitmişti. İşte Samsung'un önüne geçmeye çalıştığı şey de tam olarak bu. Bazı çalışanlarının ChatGPT'ye hassas veri ve kod yüklediğini tespit eden Samsung, bunların olası bir sızıntı nedeniyle ifşa olmasını engellemek için böyle bir karar aldı. Samsung'dan bir temsilci, yaşananları doğruladı.

Karara rağmen yapay zeka kullanmaya devam edenler kovulabilir

Bloomberg'den Mark Gurman'ın eline geçen bir Samsung dahili notu, şirketin yapay zeka kullanımı konusunda çok katı davrandığını gözler önüne seriyor. Öyle ki karara rağmen yapay zeka kullanmaya devam eden personel, işinden kovulabilir. O notta tam olarak şu ifadeler yer alıyor: "Güvenlik yönergelerimize özenle uymanızı istiyoruz ve bunu yapmamanız, şirket bilgilerinin ihlali veya tehlikeye girmesiyle sonuçlanabilir. Bu da iş akdinin feshi de dahil olmak üzere disiplin cezasıyla sonuçlanabilir."

Tüm bunlar demek olmuyor ki Samsung, yapay zekaya karşı. Güney Koreli teknoloji devi, cep telefonundan buz dolabına kadar tüm ürünlerinde yapay zekaya yer veriyor. Ayrıca şirket, sadece personelinin kullanabileceği özel yapay zeka araçları üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin bu konuda hangi aşamada olduğu belli değil ancak Samsung, yapacağı çalışmalar ile yapay zeka kritik pozisyonların merkezine yerleştirecek gibi görünüyor.

Son Haberler