Samsung Galaxy A33 nasıl telefon? Samsung Galaxy A33 alınır mı?

Samsung Galaxy A33 nasıl telefon? Samsung Galaxy A33 alınır mı?
Samsung Galaxy A33 tasarımı, ekran özellikleri, pil ömrü, performansı ve daha fazlası için en dataylı incelemelerden biri

Samsung'un Galaxy A orta sınıf akıllı telefon serisi, bu yıl da yeni modellere kavuştu ve gelen güncellemeler serinin başarısı için oldukça mutluluk verici. Bunlardan bugün Galaxy A33 modeline yakından bakacağız, artıları ve eksileri neler konuşacağız; daha sonraki bölümlerde ise Galaxy A53 modelini mercek altına alacağız. Şu an Galaxy A33, piyasada 5 bin 600 TL fiyatla bulunabiliyorken, Galaxy A53 ise 7 bin 300 TL, henüz bize ulaşmamış olan Galaxy A73 de 9 bin TL bandında fiyatla satın alınabiliyor. Aralarında işlemci, ekran ve kamera noktasında temel farklıklar olduğu da zaten sır değil. Bu işin farklı bir noktası, biz şimdi Galaxy A33 5G modeline bakalım. Burada da selef modele, yani Galaxy A32'yi göre önemli güncellemeler var.

Öncelikle Galaxy A33, eski modele göre daha ince ve hafif profilli bir telefon. Ekran çözünürlüğü ve tazeleme hızı yükseltilmiş. İşlemcisi yenilenmiş, suya karşı korumalı bir yapıya kavuşturulmuş ve stereo hoparlörlere terfi ettirilmiş. Kameraların ise temel olarak aynı olduğunu, ancak burada da güzel revizelere gidildiğini söyleyebiliriz. Eski modele göre önemli farklar bu şekilde.

Samsung Galaxy A33 Tasarımı Nasıl?

Tasarımını yakından incelediğimizde Galaxy A33'ün fazlasıyla kompakt bir telefon olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Arka yüzey plastik, baştan söyleyelim. Ama mat malzeme kaplı siyah renkli kasasıyla gayet hoş görünüyor, elde de iyi hissettiriyor. Telefonun illa cam olmasını istemiyorsanız bizce mutlu olursunuz.

Galaxy A32'den daha hafif ve daha ince tasarlanan telefonun suya karşı dayanıklılık kazandırılmış olması fazlasıyla sevindirici. IP67 sertifikasına sahip telefon ve böylece 1 metreye kadar suya 30 dakika boyunca dayanabiliyor. Böylece bırakın üzerine sıvı döküldü endişesi, suya düşürseniz de sorun yok.

Öte yandan stereo hoparlörlerin olması da beğendiğimiz diğer yanı. Ses performansı da gayet iyi seviyede bu arada. Memnun kalacaksınızdır.

Telefona önden baktığımızda, kenar çerçevelerinin çok ince olmadığını, ancak rahatsız edecek kadar da kalın tasarlanmadığını görüyoruz. Koruma olarak Gorilla Glass 5'in bulunduğu ekranın üzerinde damla çentikli kamera yer alırken, parmak izi okuyucu da ekranın altına entegre olarak yerleştirilmiş. Bu sensörün de yeterince büyük, hızlı ve güvenilir olduğunu söyleyelim.

Telefonun arka yüzünde kamera bloğunun, Samsung'un yeni seri anlayışına uygun olarak kabartmalı bir blok halinde bütün şekilde yer aldığını görüyoruz. Altta da Samsung logusu bir diğer detay.

Samsung Galaxy A33 Ekran Özellikleri

Galaxy A33'ün ekranı, 1080p çözünürlüğe sahip Super AMOLED panelden oluşuyor ve 90Hz'e kadar tazeleme hızı desteği sunuyor. Böylece yeni trend olan akıcı ekran deneyimi sunan telefonlar kervanında yeni bir oyuncu oluyor Galaxy A33. Ekran çözünürlüğü 1080p ve 411 ppi piksel yoğunluğu ile 20:9 ekran en-boy oranıyla gayet iyi görünüyor. Ekran boyutu da bu arada 6.4 inç seviyesinde.

Samsgun'un telefonlarındaki Super AMOLED ekran başarısı Galaxy A33'te de tekrarlanıyor. Fazlasıyla parlak bir ekran; uyarlanabilir parlaklık modunda 728 nit parlaklığa erişebiliyor. Renk doğruluğu konusunda da gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ekran konusunda en ufak şüpheniz olmasın, canlı renkler alacak ve baktığınız görüntüden memnun kalacaksınız.

Ekranda yer alan işletim sistemine geldiğimizde de burada Android 12 işletim sisteminin temel alındığı Samsung'un One UI 4.1 kombinasyonunun bulunduğunu görüyoruz. Böylece, şirketin amiral gemisi Galaxy S22 serisiyle yazılım konusunda eş bir model olduğunu söyleyebiliriz. Kaldı ki zaten Galaxy A serisini güzel yapan ve tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri , orta sınıfta amiral gemisi deneyimi sunmaya gayret eden modellere ev sahipliği yapması; Galayx A33 de bu işi kitabına uygun şekilde yapıyor.

Samsung Galaxy A33 Performansı Nasıl?

Telefonun teknik tarafına ve performansa ilişkin notlarımıza gelelim. Galaxy A33'te Samsung'un yeni Exynos 1280 yonga seti kullanılmış. Bu işlemci Galaxy A53 modelinde kullanılanla aynı. Yani işlemci performansı bakımından 2 telefon arasında sınıf farkı yok. Selef modelde ise Dimensity 720 işlemci yer alıyordu. Exynos 1280'e olan güncelleme, daha güçlü bir işlemci ve daha iyi GPU ile hem hız hem grafik anlamında önemli bir kazanım olmuş.

Exynos 1280, Samsung'un 5 nm üretim sürecine sahip bir işlemci. 8 çekirdekli yapıda. Bunlardan 2'si 2.4 GHz saat hızına sahip Cortex-A78 çekirdeğinden oluşuyor. Diğer 6 çekirdek ise verimlilik odaklı olarak 2.0 GHz saat hızına sahip Cortex-A55. İşlemciye bağlı olarak GPU da Mali-G68'e güncellenmiş. Son olarak Exynos 1280'in 5G desteğine sahip olduğunu ve böylece ülkemize 5G gelirse, bu telefonla 5G mobil ağlara bağlanabileceğinizi söyleyelim.

Galaxy A33, Galaxy A32'den belirgin şekilde hızlı. Telefon performans bakımından Galaxy A53 ile eşdeğer olurken, realme 9'u ve hatta geçtiğimiz günlerde incelediğimiz Xiaomi Redmi Note 11 Pro'yu da sentetik testlerimiz sonucunda geride bırakmayı başardı ki, Galaxy A33'ün fiyat olarak Note 11 Pro'dan yaklaşık 3 bin TL daha ucuz olduğunu söylemek lazım. Tabii ki Note 11 Pro da daha yüksek kamera çözünürlüğü içeriyordu, ancak çıkış noktanız fiyat/performans ise, Galaxy A33 bu anlamda daha iyi seçenek diyebiliriz.

Gerek işlemci gerek grafik performansı ile günlük hayatta hızlı, isteğe seri cevap veren bir telefon olan Galaxy A33'ü, performansı sürdürebilirlik konusunda da iyi bulduk. CPU testinde yüzde 75, GPU testinde ise yüzde 99 kararlılık gösteren telefon, ayrıca uzun soluklu kullanımda aşırı ısınmamasıyla da özellikle bu telefonda oyun oynayacaklar için güzel seçenek. Yani kısacası genel olarak değerlendirecek olursak, sınıfı ve fiyatı için performans açısından çok dengeli bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz Galaxy A33 için.

Samsung Galaxy A33 Pil Ömrü Ne Kadar?

Pil konusuna geldiğimizde, telefonda kullanılan bataryanın 5000 mAh seviyesinde olması, günlük kullanımda elinizi rahatlatacak. Her ne kadar Galaxy A32'den bu yana kapasite olarak yol kat edilmemiş olsa da, işlemcinin değişmesi ve artık hızlı şarjı desteklemesi Galaxy A33'ün pil anlamında daha avantajlı olduğunu gösteriyor ki bu sonuçlara da yansıyor aslında.

100 saati aşkın dayanım gösterebilen telefon, tek şarjla 30 saatlik konuşma deneyimi, 14 saat kadar web dolaşımı ve 18 saat kadar da video oynatabiliyor. Elbette bunlar tek tek sonuçlar. Günlük kullanım noktasında karışık kullanım senaryosunda ise günü rahat çıkartabiliyorsunuz. Kullandığımız yaklaşık 1 aylık periyotta pil konusunda sıkıntı veren bir durumla karşılaşmadık. Güç tasarruf modlarını kullanarak süreyi elbette uzatabiliyorsunuz. Öte yandan Galaxy A33'te 25W hızlı şarj desteği olması da telefonu eskisine nazaran daha hızlı şarj edebileceğinizi gösteriyor.

Galaxy A32'te 15W şarj desteği vardı. Ancak burada şöyle bir sıkıntınız olabilir. Galaxy A33'ün kutusundan şarj adaptörü çıkmadığı için, bu hızda şarj etmeniz için ayrı olarak satın almanız gerekecek ya da kendi şarj adaptörünüzle şarj edeceksiniz. Bu da şarj süresini uzatabilir. Fakat Galaxy A33'ü 25W'lık şarj cihazıyla şarj ederseniz, yarım saatte telefonun bataryasının yarısı dolabiliyor. Tam kapasite şarj olması ise 1 saat 15 dakikayı alıyor.

Samsung Galaxy A33 Kamera Yetenekleri Neler?

Galaxy A33, kamera konusunda Galaxy A32 ile hemen hemen aynı yapıda. Zaten kamera bloğunun yerleşiminde de pek farklılık yok. Özellik bakımından da çok aman aman bir güncelleme yapılmamış, ancak güzel dokunuşlar var. Mesela Galaxy A33'ün ana kamerasına OIS desteği eklenmiş. Bu çok yerinde bir güncelleme olurken, ön kameraya da 4K video desteği eklenmiş.

Galaxy A33'te arkada 4 kamera mevcut. Ana kameramız 48 MP OIS destekli olurken, onu 8 MP ultra geniş, 5 MP makro ve 2 MP derinlik kamerası izliyor. Ön kamera ise 13 MP lensten oluşuyor. Şimdi kameraları daha yakından tanıyalım.

Telefonun ana kamerası, 0.8 mikrometre ve 26 mm'lik f/1.8 diyafram açıklığına sahip Sony IMX 582 lensten oluşuyor. Özellikle orta sınıf telefonlarda OIS görmek oldukça nadir. O nedenle Samsung'un Galaxy A33'e OIS desteğini ilave etmiş olması ayrıca sevindirici. Bu arada faz algılamalı otomatik odaklamanın desteklendiğini de söyleyelim.

Ana kamera ile 48 MP çekim yapmak istediğinizde, kamera arayüzündeki üst bardan 48 MP moda geçmeniz gerekiyor. Aksi halde telefon 12 MP çekim yapıyor.

Ultra geniş açılı kamera 8 MP Sony IMX 355 lense sahip. 1.12 mikrometre piksel aralığına sahip olan bu lens, 13 mm f/2.2 diyaframlı olarak yer alıyor.

Makro kameramız da 5 MP GalaxyCore GC5035 sensörü kullanıyor ve 4cm'de sabitleniyor. Yani makro çekim yapacağınızda bu aralığı yakalamanız elzem.

Derinlik sensörü de portre çekimlerinde, bokeh efekti yaratacak 2 MP GalaxyCore modülünden oluşuyor.

Selfie kamerası da yine Sony'nin IMX 258 sensörüne dayanıyor. 26 mm'lik f/2.2 lensin arkasına oturan bu kamera, 4K çözünürlükte 30 kare video kaydı imkanı tanıyor.

Fotoğraf örnekleri ise gerçekten güzel görünüyor. Daha detaylı fotoğraflar çekmek istediğinizde 48 MP moda alıyorsunuz ancak normal modda yapacağınız çekimler de zengin detay ve canlı renklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle gün içinde çekilen fotoğrafların orta sınıf için mükemmel olduğunu söyleyebiliriz. Fazlasıyla ayrıntılı, iyi kontrast ve hoş bir dinamik aralık yakalayan kameralardan özellikle ana kamera ve ultra geniş açılı olanı beğendik. Makro fotoğraflarda ise 4cm kuralını kavramak biraz zaman alıyor. Sabit odaklamaya alıştığınızda ise canlı renkli güzel sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Portre fotoğraflarda da ise derinlik sensörü çok iyi çalışıyor. Konu ayrımını iyi yapabilen kamera, arka plan bulanıklığını çok iyi şekilde işleyebiliyor. Böylece DSLR benzeri portre fotoğrafları çekebiliyorsunuz. Sosyal medya paylaşımları için Galaxy A33'ün fazlasıyla ideal olduğunu düşünüyoruz. Benzeri konu selfie kamerası için de geçerli.

Bu arada telefonda pek tabii ki bir gece modu da mevcut. Özellikle düşük ışıkta fotoğraf çekeceğinizde gece modunu açmanız daha iyi bir görüntü elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

Sonuç

Evet, sonuç olarak değerlendirecek olursak, Galaxy A33'ün yalnızca Galaxy A32'ye kıyasla çok başarılı bir güncelleme değil, aynı zamanda kendi kategorisindeki güncel modellere göre de çok yönlü ve güçlü bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun öne çıkan pek çok noktası var. Suya karşı dayanıklı yapıda olması, şahane ekranı ve bunun 90 Hz desteği içermesi, sınıfına göre güçlü donanımı, pilinin iyi gitmesi ve kamera yapısıyla kayda değer ölçüde iyi fotoğraf ve video kalitesi sunması önemli avantajları. Fiyatı da sınıfı için bizce ideal. Ha, kutusundan şarj aleti çıksa ve 3.5 mm kulaklık girişi de tarihe karışmasa daha iyi olurmuş doğrusu. Ancak bu da artık kaderin cilvesi diyelim.

Kaynak: Chip

Son Haberler