Samsung, kendi geliştirdiği işlemciyi kullanmadı ama farklı markalarda kullanılabilir!

Samsung, kendi geliştirdiği işlemciyi kullanmadı ama farklı markalarda kullanılabilir!
Samsung Galaxy S23 serisinde kendi geliştirdiği Exynos işlemcileri kullanmadı. Ancak bu işlemcilerin başka telefon markalarında kullanıcılar ile buluşacağı düşünülüyor.

Bu yıl Exynos işlemcili bir Samsung Galaxy S serisi telefon görmedik. Bunun nedeni oldukça açık: Düşük performans gösteren Exynos yonga seti dünya genelinde kimse tarafından beğenilmiyor ve herkes Galaxy S23 serisi telefonun Qualcomm versiyonuna sahip olmak istedi. Sonunda da bu gerçekleşti ve Samsung, tüm Galaxy S23'lerde Qualcomm'un Snapdragon'unu kullandı.

Bunun Galaxy S24 serisi için de devam etmesi bekleniyor ve kuvvetle muhtemel önümüzdeki yıl Exynos destekli Galaxy S24 serisi bir cihaz olmayacak.

Öte yandan geçen yılın sonunda, Samsung'un Exynos 2300 işlemciden tamamen vazgeçmediği bildirildi ve şimdilerde bu yonga setinin Pixel 8'e güç verebileceği söyleniyor. Özellikle, Exynos 2300'ün değiştirilmiş bir versiyonunun Google tarafından Tensor 3 SoC için kullanılabileceği belirtiliyor.

Exynos 2300'ün teknik özellikleriyle ilgili olarak, yonga setinin kod adının "Quadra" olduğu da ortaya çıktı. Exynos 2300, 3.09GHz saat hızında çalışan Cortex-X3 yüksek performanslı çekirdek içeriyor. 4 adet yüksek performanslı ARM Cortex-A715 çekirdeği ise 2.65GHz'de çalışıyor. Ayrıca, 2.10GHz'de çalışan 4 güç verimliliği sağlayan ARM Cortex-A510 çekirdeği de işlemcide yer alıyor. Samsung Xclipse 930'un da Exynos 2300'ün içindeki GPU olduğu söyleniyor.

Öte yandan Google, Exynos 2200 tabanlı Tensor 2 yonga seti ile güçlendirilmiş yaklaşan Pixel Tablet, Pixel Fold ve orta sınıf Pixel 7a modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Ve görünüşe göre Pixel 8 ve Pixel 8 Pro için de Exynos 2300'ün değiştirilmiş bir versiyonuna dayanan Tensor 3'ü saklıyor.

Son Haberler