Seçim için geri sayım başlarken, TikTok'tan Türkiye için 'dezenformansyon' açıklaması!

Seçim için geri sayım başlarken, TikTok'tan Türkiye için 'dezenformansyon' açıklaması!
Türkiye'de Cumhurbaşkanı seçimlerine artık sayılı günler kaldı. Bu kapsamda Meta'nın ardından TikTok da seçime yönelik neler yaptığını, paylaştığı dezenformasyon açıklamalarıyla duyurdu.

Sosyal medya platformları milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Fakat provaksyon ve ortaya çıkan yalan haberler hızla yayılıyor ve diğer kullanıcıları da olumsuz etkiliyebiliyor.

Seçim için de geri sayım başlarken, sosyal medyada başı çeken platformlardan TikTok, Türkiye için dezenformansyonla nasıl mücadele edeceğini açıkladı. Ayrıca Meta da geçtiğimiz haftalarda buna benzer bir hazırlık çalışmasını herkese açık olarak paylaşmıştı.

TikTok'ta seçimle mücadele operasyonu başladı

“Seçim sürecinde dezenformasyonla mücadele kararlılığımız” başlıklı bir yazı yayımlayan TikTok, Türkiye için seçim sürecinde şunları yapıyor:

“TikTok olarak seçim süreçlerinde platformun bütünlüğünü en üst düzeyde korumamız gerektiğinin farkındayız. Öte yandan TikTok’ta zararlı yanlış bilgileri ve politikalarımızı ihlal eden tüm içerikleri platformumuzdan uzak tutmak için çalışıyoruz. Milyonlarca insan Mayıs ayında Türkiye’de yapılacak 2023 Türkiye genel ve cumhurbaşkanı seçimlerinde oylarını kullanmaya hazırlanıyor.

TikTok, siyasi tartışmaların veya sıcak haberlerin merkezinde olduğu bir uygulama olmasa da, topluluğumuzun doğru bilgilere erişimi konusunda desteklememiz gerektiğinin farkındayız. Dolayısıyla bugün, seçim süreci hazırlıklarımız çevresinde aldığımız bir takım önlemleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Yanıltıcı içerik politikalarımız mezenformasyonu, dezenformasyonu ve manipüle edilmiş içerikleri engelliyor.

Seçmenleri yıldırmayı veya oy vermelerini engellemeyi amaçlayan içerikleri kaldırıyoruz ve şiddeti teşvik eden içeriklere veya hesaplara tolerans göstermiyoruz. Kullanıcılarımızın yanıltıcı içerikleri doğrudan uygulamamız üzerinden bildirmelerini kolaylaştırdık. Bu çerçevede yanlış bilgilendirmeyle ilgili politikalarımıza uygun olarak raporları inceleyen özel bir ekibimiz var.

Ayrıca, ilgili politikalar ve dezenformasyon risk yönetimi hakkında TikTok’u bilgilendirmeleri için 10 yerel paydaşımızla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bu hassas dönemde, içeriğin doğruluğunu değerlendirmek için doğruluk kontrol ortağımız Teyit.org ile iş birliğimizi sürdüreceğiz.

Böylece yanlış veya manipüle edilmiş videoları hızlıca kaldırma esnekliğine sahip olacağız. İçerik, teyit sürecinden geçtiğinde veya teyit edilemediğinde Sizin İçin akışında tavsiye edilmeye uygun olmayabilir ve kullanıcıları uyarmak için bir uyarı eklenebilir. Seçim günü, sonuçlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından teyit edilmeden erken zafer iddiasında bulunan içeriklerin görünürlüğünü azaltmak için Teyit.org ile iş birliği yapacağız.” Teyit edilmiş bilgilere erişim sağlamak, seçimlere ilişkin dezenformasyon ve mezenformasyonla mücadele stratejimizin önemli parçalarının başında gelmektedir. Özellikle seçimlerle ilgili bilgilere ulaşmak isteyen kullanıcılar için Türkiye Seçim Takip Merkezi’ni kısa bir süre içinde faaliyete geçireceğiz.

Böylece kullanıcıları, nasıl ve nerede oy kullanacaklarına ilişkin ayrıntılar dahil olmak üzere seçimlerle ilgili gerçek bilgilere yönlendireceğiz. Ayrıca, moderasyon ekiplerimize Türkiye’de Türkçe haricinde konuşulan dillerde de destek sağladık. Bu destek, farklı dillerdeki içeriklerin denetlenmesine daha fazla yardımcı olacak. Seçim takip merkezinin görünür ve erişilebilir olmasını sağlamak için milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olduğu belirlenen içeriklerin yanı sıra Türkiye’deki politikacılara ve siyasi partilere ait hesaplardan gelen içeriklere de etiketler ekleyeceğiz. Bu etiketler, kullanıcıları seçim takip merkezi sayfasına yönlendirilerek seçimler hakkında bilgi almalarını sağlayacak.

Ayrıca kullanıcılarımızı, oylama hakkında doğrulanamayan iddialar içeren içeriklerle ilgili seçim rehberimize yönlendiren bir uyarı ekleyeceğiz. TikTok’taki birincil odak noktamız, topluluğumuz için eğlenceli ve samimi bir deneyim yaratmaktır. Bu nedenle TikTok’ta siyasi içerikli ücretli reklamlara izin vermiyoruz. Herhangi bir ücretli reklamın platformumuzun standartlarına uyması gerekir ve ücretli siyasi reklamlar da TikTok platform deneyimine uymadığı için izin vermiyoruz. Bu nedenle seçimle ilgili reklamlar ve propaganda reklamları dahil olmak üzere şehir, bölge veya yerel düzeyde bir adayı, mevcut lideri, siyasi partiyi veya grubu tanıtan veya bunlara karşı çıkan ücretli reklamlara izin vermeyeceğiz.

Daha fazlası için reklam kurallarımıza bakabilirsiniz. Kullanıcılarımız bir hükümete, politikacıya veya siyasi partiye ait bir hesaptan içerik izliyorsa hesabın onaylanmış olup olmadığını bilmelerini isteriz.

Politikacıları veya siyasi partileri TikTok’a katılmaya proaktif olarak teşvik etmesek de TikTok’ta olmak isteyenleri de memnuniyetle karşılıyoruz. Topluluğumuzun bu içerikleri izlerken kaynağının gerçek olduğunu bilmelerini sağlamak istiyoruz. Doğrulama süreci, topluluğumuzun bir hesabın gerçek olduğunu ve temsil ettiği kullanıcıya ait olduğunu bilmesini sağlar. Bu süreç, hesap sahibinin tercihi olsa da yüksek profilli içerik oluşturucuların topluluklarıyla güven oluşturmaları için tavsiye edilir. Ayrıca politikacılar, bakanlar, siyasi parti v.b. kullanıcıların sahte hesaplarını tespit etmek için güçlü mekanizmalarımız var. Tespit edildiğinde de bu hesapları kaldırıyoruz.”

Kaynak: TikTok

Son Haberler