Karı koca arasındaki "sen horladın" probleminin çözümü de artık Google'da

Karı koca arasındaki "sen horladın" probleminin çözümü de artık Google'da
Google'ın, horlama ve öksürüğü tespit etmek için Android telefonları kullanmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor.

Google Health Studies, yeni bir dijital sağlık çalışmasını duyurdu. Sistemin 2.0 versiyonunda çeşitli yenilikler sunuluyor. Bu yenilikler arasında telefonunuzun sizi uyku sırasında dinlemesine olanak sunan ve sağlık sorunlarını belirleyen "Sleep Audio Collection" özelliği de bulunuyor. Bu özellik şimdilik sadece Google çalışanları tarafından kullanılabiliyor.

Google, Health Sensing sisteminin kullanıcılara uykuları hakkında bazı önemli bilgiler sağlamak amacıyla geliştirildiğini belirtiyor. Şirket, bunun için Android cihazlarda gelişmiş bir algılama yeteneği ve algoritma paketine yer veriyor.

Sistemde yer alan "Öksürük ve Horlama Algoritmaları" sayesinde kişinin uykusu boyunca ne gibi sorunlarla karşılaştığı belirlenebilecek. Bu başucu izleme özelliği ile sistemin kullanıcısını bilgilendirip yönlendirmesi bekleniyor.

Yeni sistem şimdilik test aşamasında gibi görülüyor. Test aşamasının ardından horlama ve öksürük algılama özelliğinin tüm Anroid cihazlarda mı sunulacağı yoksa sadece Google Pixel'e özel mi olacağı henüz bilinmiyor. Ancak bu özellik ile ilk olarak Pixel cihazlarda karşılaşmamız olası görünüyor. Yeni horlama ve öksürük algılama özelliği muhtemelen Google Fit ya da Google Saat uygulaması ile birlikte çalışacak.

Son Haberler