Siber suçlular kullanıcılara günde 400.000 yeni zararlı dosya ile saldırıyor

Siber suçlular kullanıcılara günde 400.000 yeni zararlı dosya ile saldırıyor
Kaspersky'nin güvenlik sistemlerinin son 10 ayda her gün dağıtılan ortalama 400.000 yeni kötü amaçlı dosya keşfettiği ve bunun bir önceki yıla göre %5'lik bir artışa işaret ettiği bildirildi.

Kaspersky araştırmacılarına göre, günlük olarak tespit edilen fidye yazılımı oranı bir önceki yıla göre %181 arttı ve şirketin güvenlik çözümleri günde ortalama 9.500 şifreleme dosyası tespit etti. Fidye yazılımlarına ek olarak Kaspersky, virüslü cihazlara kötü amaçlı yazılımların yeni sürümlerini veya istenmeyen uygulamaları yükleyen kötü amaçlı programlar olan indiricilerin payında da %142'lik bir artış olduğunu bildirdi.

Windows, saldırılar için en çok hedeflenen platform olmaya devam etti ve Kaspersky uzmanları Windows cihazlarını hedef alan ortalama yaklaşık 320.000 kötü amaçlı dosya keşfetti. Tespit edilen tüm kötü amaçlı dosyaların %85'i Windows'u hedef alıyordu. Ancak saldırganlar yalnızca Windows'u hedef almıyor, Kaspersky'nin tespit sistemleri Microsoft Office formatlarında her gün dağıtılan zararlı dosya sayısının iki katına çıktığını da gösteriyor.

Kaspersky uzmanları, 2022 yılında Android platformunu hedef alan zararlı dosyaların payında %10'luk bir artış olduğunu bildirdi. Sonuç olarak, Android kullanıcıları Harly ve Triada Trojan gibi kampanyalarda görüldüğü gibi siber suçluların daha sık hedefi haline geldi. Bu kampanyalar dünya çapında binlerce Android kullanıcısını hedef aldı.

Kaspersky'nin yıllık Güvenlik Bülteni, siber güvenlik sektöründeki önemli değişimlere ilişkin bir dizi rapor ve tahminden oluşuyor. Tehdit türleri ve yaygınlığı, en sık hedef alınan platformlar ve cihazlar ile bu alandaki diğer trendler ve gelişmeler gibi siber güvenliğin çeşitli yönlerine ilişkin analiz ve bulguları içerir.

Son Haberler