Şirketin keyfi yerinde! Netflix'in abone sayısı belli oldu

Şirketin keyfi yerinde! Netflix'in abone sayısı belli oldu
Netflix, güncel abone sayısını ve yılın ikinci çeyreğinde ne kadar kazanç sağladığı bilgisini paylaştı. Verilere bakıldığında şirketin yüzü gülüyor. İşte detaylar...

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, 2023'ün ikinci çeyreğine ilişkin mali durum raporunu paylaştı. Şirketin yaptığı açıklamalar, abone sayısında ve gelirlerde artış yaşandığını gözler önüne seriyor. Netflix'in bir süredir uygulamada olan şifre engelleme özelliği, tepkilere rağmen platformun büyümesine yardımcı oluyor gibi görünüyor. Gelin hep birlikte Netflix'in açıklamalarına yakından bakalım.

Netflix tarafından yapılan açıklamalara göre abone sayısı, geçtiğimiz üç aylık periyotta 5.9 milyon arttı. Yeni abonelerin 1.17 milyon gibi ciddi bir bölümü, ABD ve Kanada'dan geldi. Yani şifre paylaşımının yasaklandığı ülkelerden. Açıklanan rakamlar doğrultusunda Netflix'in aktif abone sayısı, yıllık bazda yüzde 8 artışla 238.4 milyon olarak kayıtlara geçti. Tabi bu durum, platform gelirlerini de doğrudan etkiledi.

Gelirler de kârlılık da arttı!

Netflix'te abone sayısının artması, gelirlerle de anlamlı değişimlere yol açtı. Öyle ki şirketin kasasına giren para, yıllık bazda yüzde 3 arttı ve 8 milyar doların üzerine çıktı. Net kâr ise yüzde 3 artışla 1.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Çeyrek bazdaki kârlılık ise çok değişmedi. Platform, 2023'ün ilk çeyreğinde 1.4 milyar dolar kâr bildirmişti. Bu arada; Netflix'in hisse başına kârlılığı da 3,29 dolar oldu.

Netflix, kazanç raporu paylaşımında şifre paylaşımını yasaklama kararı ile ilgili özellikle konuştu. Yapılan açıklamalarda, ikinci çeyrekte böyle bir tablo yaşanmasının bir numaralı nedeninin yeni uygulama olduğu ifade edildi. Yapılan açıklamalardan, Netflix'in şifre paylaşımını engelleyen uygulamasının dünya geneline yayılacağının kesin olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama şu an için ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya'da mevcut. Er geç Türkiye de bu listeye dahil olacak.

Son Haberler