Spotify'daki sevilen özellik paralı olacak

Spotify'daki sevilen özellik paralı olacak
Spotify, premium ile birlikte ücretsiz kullanıcılara sunduğu özellikleri premium kullanıcılar için özel bir dueum haline getirme kararı aldı. Detaylar haberimizde..

Dünyanın en çok tercih edilen müzik yayını ve podcast hizmetlerinden biri olan Spotify, eleştirilere hedef olan bir karar aldığını duyurdu. Bilindiği üzere; Spotify'ı iki şekilde kullanılıyor. Biri ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ücretsiz üyelik, bir diğeri her ay sabit bir tutar ödediğiniz premium üyelik. Artık her iki türden kullanıcının da yararlanabileceği bir özelliğin artık premium kullanıcılara ayrılmış olabileceği ortaya çıktı.

Spotify Premium'a özel şarkı sözleri sunuyor. Geçtiğimiz günlerde, ücretsiz seviyedeki birçok Spotify kullanıcısının, şarkı sözlerine uygulama içinden erişemediklerini fark etti. Bu durumda bir bildirim balonuyla  birlikte Spotify Premium ile Şarkı Sözlerinin Keyfini Çıkarın" şeklinde ifadeler içeren bir kayıt bağlantısı alındı. Spotify, uygulama içi metni ödeme engellerinin arkasına yerleştirme rutin testlerinin yalnızca bir parçası olduğunu açıkça belirtti.

Spotify küresel iletişim eşbaşkanlarından CJ Stanley şöyle konuştu: Bu testlerden bir kaçı geniş bir kullanıcı deneyiminin önünü açıyor. Bazıları sadece önemli bir öğrenme işlevine hizmet ediyor. "Şu anda açıklanacak başka bir haber yok." Spotify'ın ödeme dondurmayı kaldırması ve uygulamadaki şarkı sözlerini yeniden tüm kullanıcılara iletmesi mümkün ancak şimdilerde bunun için resmileşmiş zaman çizelgesi yok.

Spotify'daki sevilen özellik paralı olacak

Bu sıkıntı, Spotify'ın son yıllarda çok para harcadığı podcast bölümündeki çalışanları izne çıkardığı bir dönemde yaşandı. Şirket fiyatlarını artırdı ve ödeme yapan aboneleri artırmak için agresif bir şekilde çalışıyor ancak yine de ağır kayıplar yaşıyor. Şirketin şarkı sözlerini premium kullanıcılara özel yapma arzusu, daha fazla kullanıcınun ödeme yapmasınnın bazı yollarını aradığını göstermekte.

Bu değişikliği gören kullanıcıların tepkisi hemen geldi. Uygulama içi şarkı sözü özelliğinin yalnızca ücretli kullanıcılara sunulmasına ücretsiz bir kullanıcının tepkisi X'te (Twitter) yorumlandı. Şirketin kararına ve "Spotify Premium ile şarkı sözlerinin keyfini çıkarın" bildirim balonuna bir kullanıcının tepkileri çığ gibi büyüdü.

"Uygulama içindeki şarkı sözlerinin Spotify'ın en çok talepte bulunulan özelliklerinden birisi olduğu ve şirket bunları 2019'da test etmeye başladığı biliniyor. Ve 2021'de, kullanıcılar tarafından en sevdikleri şarkıların sözlerini görmelerine ve onlara eşlik etmelerine olanak tanıyan bu özellik resmi bir şekilde kullanıma sunuldu. Bu özellik hem Free üyeliğin hem de Premium üyeliği ullanıcılarla sınırlıydı, dolayısıyla daha sonra Premium kullanıcılara özel hale getirilmesi büyük bir tepki topladı.

Son Haberler