Steam, Epic Games ve PayPal yasaklandı! İşte o ülke

Steam, Epic Games ve PayPal yasaklandı! İşte o ülke
Endonezya hükümeti Steam, Epic Games, PayPal ve Yahoo gibi bazı internet platformlarını yasaklamaya karar verdi. Alınan bu karar, dünya genelinde büyük tepki ile karşılandı. Peki ya Endonezya'nın bu adımı hangi sebeple gerçekleşti? İşte detaylar...

Endonezya hükümeti flaş bir haber ile karşımıza çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre Steam, Epic Games, PayPal ve Pahoo'nun da dahil olduğu bir grup internet platformu ülke genelinde yasaklı hale geldi. Söz konusu şirketlerin kullanıcı verilerini ifşa etmesini gerektiren hükümet düzenlemelerine uymadığı belirtildi. Bunun sonucunda ise yönetim, platformların tümden kapatılmasında karar kıldı.

Steam, Epic Games ve PayPal neden yasaklandı?

Endonezya hükümetinin belirlediği kurallara göre, 'elektronik sistemlerin özel tedarikçileri' olarak kabul edilen şirketler, ülkede faaliyet gösterebilmek için bir devlet veri tabanına kayıt olmak zorunda tutuluyor. Bu şartlara uymayan firmalar ise yasaklanma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Steam, Epic Games ve PayPal için hükümetten 28 Temmuz tarihine kadar süre tanındı. Bu tarihten itibaren kurallara uymayan şirketlerin ise yasaklanacağı belirtildi. Nihayetinde mevcut kurallar gereği ismi geçen platformlar, ülkede artık erişilemez hale geldi.

steam-epic-games-ve-paypal-yasaklandi.jpg

Yapılan açıklamalara göre Endonezya hükümeti, söz konusu gereksinimler sayesinde pek çok kritik veriye ulaşım sağlayabiliyor. Kullanıcılar hakkında birçok veri elde etmeye izin veren kuralların, aynı zamanda şirketleri 'toplum düzenini bozan' ya da yasa dışı olarak kabul edilen içerikleri kaldırmaya zorlayan, 2020 yılında uygulamaya konan MR5 adlı yasanın bir parçası olduğu söyleniyor. Bu yasa çerçevesinde, acil içerik kaldırma talepleri için şirketlere 4 saat süre tanınıyor. Diğer içerik türlerinde ise 24 saat içerisinde işlemlerin gerçekleştirilmesi talep ediliyor.

Dünya genelinde büyük tepki çeken bu yasalara geçtiğimiz yıl Electronic Frontier Foundation (EFF) da cevap verdi. İnternet platformlarını hükümetin inisiyafi ile karşı karşıya bırakan ve yerel yasalara uymayan firmaları yasaklayan bu kuralları, 'insan haklarını istila etmek' şeklinde tanımladı. EFF, Endonezya İletişim Başkanlığı'na bu ay bir mektup yazarak hükümeti söz konusu denetimler için geri adım atmaya çağırdı. Ancak ne yazık ki herhangi bir karşılık alamadılar.

Birçok internet platformu Endonezya'nın kararına uyum sağladı

Yahoo, Epic Games, Steam ve PayPal gibi şirketler Endonezya hükümetinin kararlarına karşı çıkıp yasaklanmayı göze alsalar da kimi şirketler buna uyum sağlamadı tercih etti. Şu an için Apple, Microsoft, Google, Amazon, TikTok, Twitter, Netflix ve Spotify platformlarının bu kurallara uyduğu açıklandı.

Son Haberler