Steve Jobs'un 2010 yılında kendisine gönderdiği e-posta yeniden gündem oldu

Steve Jobs'un 2010 yılında kendisine gönderdiği e-posta yeniden gündem oldu
2010 tarihli e-posta, Jobs'un ölümünden sonra eşi Laurene Powell Jobs tarafından, Powell'ın başlattığı çevrimiçi bir havuz olan Steve Jobs Arşivi'nin bir parçası olarak yayınlandı.

Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs ölmeden bir yıl önce, 2010 yılında kendisine bir e-posta yazdı. E-posta, son yıllarında zihninin felsefi durumu hakkında bir fikir veriyor.

Eğer bilmiyorsanız, Steve Paul Jobs'a pankreas kanseri teşhisi konmuştu. Sekiz yıl boyunca bu hastalıkla mücadele etti ve 5 Ekim 2011'de 56 yaşında öldü. Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile birlikte 1 Nisan 1976 tarihinde Los Altos, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri'nde Apple Inc. şirketini kurdu.

2010 tarihli e-posta, Jobs'un ölümünden sonra eşi Laurene Powell Jobs tarafından, Powell tarafından başlatılan çevrimiçi bir depo olan Steve Jobs Arşivi'nin bir parçası olarak yayınlandı. Kısa bir süre önce BNN Bloomberg'in kıdemli sunucusu Jon Erlichman tarafından Twitter hesabından paylaşıldı.

Apple'ın kurucu ortağı 2 Eylül 2010 tarihli e-postasında "Yediğim yiyeceklerin çok azını yetiştiriyorum ve yetiştirdiğim az miktardaki yiyeceklerin tohumlarını da ben üretmedim ya da mükemmelleştirmedim" diyor. "Giysilerimin hiçbirini kendim yapmıyorum" diye devam ediyor. "İcat etmediğim ya da rafine etmediğim bir dili konuşuyorum" diye yazıyor.

Duygusal bir satırda Jobs, muhtemelen sağlık durumuyla ilgili olarak kendisini nasıl 'çaresiz' hissettiğini belirtiyor. "Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğumda, hayatta kalmama yardım etmek için çaresizdim" diye yazıyor.

İşte Steve Jobs'un 2 Eylül 2010 tarihinde kendisine yazdığı e-postanın tam metni

Yediğim yiyeceklerin çok azını kendim yetiştiriyorum ve yetiştirdiklerimin de tohumlarını ben üretmedim ya da mükemmelleştirmedim.

Giysilerimin hiçbirini kendim yapmıyorum.

İcat etmediğim ya da geliştirmediğim bir dili konuşuyorum.

Kullandığım matematiği ben keşfetmedim.

Benim tasarlamadığım ya da kanunlaştırmadığım, uygulamadığım ya da hükme bağlamadığım özgürlükler ve yasalar tarafından korunuyorum.

Kendi yaratmadığım bir müzikten etkileniyorum.

Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğumda, hayatta kalmam için kendime yardım etmekten acizdim.

Transistörü, mikroişlemciyi, nesne yönelimli programlamayı ya da birlikte çalıştığım teknolojilerin çoğunu ben icat etmedim.

Yaşayan ve ölmüş türlerimi seviyor ve onlara hayranlık duyuyorum ve yaşamım ve refahım için tamamen onlara bağımlıyım.

Son Haberler