Tıbbi çalışmalar AI ve ML ile teknolojik üstünlük kazanıyor

Tıbbi çalışmalar AI ve ML ile teknolojik üstünlük kazanıyor
Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) gibi yeni çağ teknolojileri teşhis, tedavi, ameliyat sonrası bakım, uzaktan hasta bakımı ve palyatif bakımı yepyeni bir seviyeye taşıdı.

2020'de COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana, ülkedeki tıp fakülteleri ve diğer benzer kurumlardaki öğrenme yöntemlerinde büyük bir değişim yaşandı.

Noida Uluslararası Tıp Bilimleri Enstitüsü (NIIMS) Dekanı Ashutosh Niranjan, IANS'a verdiği demeçte, "Geleneksel öğrenme yöntemleri önümüzdeki zamanlarda da devam edecek, ancak yeni teknoloji çağında sanal gerçeklik, AI ve ML, öğrenmenin yeni yollarından bazıları" dedi.

Geleceğin doktorlarını ve hekimlerini eğitmek ve öğretmek için yeni yöntemler uygulanıyor.

Örneğin yapay zeka, doktorların dijital verileri saklama, teşhis ve prognoz koyma becerilerini geliştirecek.

Uzmanlar, öğretim ve değerlendirme yöntemlerinde bilgisayar destekli eğitim, sanal hastalar, artırılmış gerçeklik, insan hasta simülasyonu ve öğrencilerin yeterliliğini değerlendirmek için sanal gerçeklik gibi başka yeni trendler olduğuna inanıyor.

Medlearn CEO'su Deepak Sharma, pandeminin Hindistan sağlık hizmetleri için bir dönüm noktası olduğunu kanıtladığını söyledi. Sharma, geçen yüzyılda yeni bilgi ve birikimlerin sağlık alanında tam olarak yayılmasının 50 yıl sürdüğünü, ancak 2020'de yeni bilgilerin yayılmasının sadece 73 gün alacağını söyledi.

Daha önce, araştırmaya dayalı bilginin pratik eğitimde fiilen benimsenmesi çok yavaştı. Bunun nedeni, teşhis ve tedavideki yeni sonuçların, bilginin geniş çapta uygulanabilmesi için sıkı testlerden ve onay kurallarından geçmesi ve ancak her şey yerli yerine oturduğunda uygulamaya konmasıydı.

Ancak şimdi pandemi nedeniyle her şey değişti. Hastalar için herhangi bir tehdit oluşturmadan profesyonellere yeni beceri ve eğitimlerin verildiği sağlık hizmetlerinde de bu tür pek çok fırsat gündeme geldi. Deneyler artık hastalar üzerinde de yapılmıyor. Tüm bunlar sadece dijitalleşme sayesinde mümkün oldu.

Son Haberler