TikTok tüm adımlarınızı takip ediyor!

TikTok tüm adımlarınızı takip ediyor!
ByteDance çatısı altında hizmet veren kısa video odaklı popüler sosyal medya platformu TikTok hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı! Platformun uygulama içi tarayıcı aracılığıyla kullanıcıların internette attığı her adımı izlediği öğrenildi.

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında uygulama içi tarayıcı yoluyla kullanıcıları izleme durumu çok sık gerçekleşiyor. Meta şirketleri Facebook ve Instagram’ın ardından TikTok’ta bu gelişme ile gündemde yer alıyor. Bir araştırmacı, TikTok’un uygulama içi tarayıcı yoluyla kullanıcıların tüm hareketlerini izlediğini ortaya çıkardı.

Felix Krause, kullanıcıları izleyen bir kodu ortaya çıkardı

Bir araştırmaya göre, TikTok kullanıcıları uygulamadaki bir bağlantı yoluyla bir internet sitesine girdiğinde TikTok, her şeyi izleyebilen bir kod ekliyor. Bu izleme, platformun bir kullanıcının kredi kartı bilgileri veya şifresini yakalamasını dahi mümkün kılıyor.

tiktok-tum-adimlarinizi-takip-ediyor.jpg

Araştırmacı Felix Krause’un ortaya çıkardığı bu kod, çeşitli internet sitelerine erişen kullanıcıların tüm hareketlerini izliyor. Yani uygulama, kullanıcıların uygulamadaki herhangi bir bağlantıya tıklaması durumunda kullanmış olduğu tüm verileri ve tıklamaları kaydeden bir kod içeriyor.

Platform, uygulamada paylaşılan herhangi bir bağlantıya erişim için Chrome ya da Safari gibi popüler tarayıcılar yerine TikTok yapımı bir uygulama içi tarayıcı kullanıyor. Bu uygulama içinde de şirket, kullanıcıların ne yaptığını adım adım takip ediyor.

Yazılım araştırmacısı Felix Krause ise “Bu sıradan olmayan bir mühendislik işidir. Bu öyle yanlışlıkla veya rasgele olmaz.” dedi. TikTok ise kullanıcıları izlediği fikrini şiddetle reddetti. Ayrıca bu özelliklerin kodda olduğunu, ancak TikTok’un bunları kullanmadığını söyledi.

tiktok-tum-adimlarinizi-takip-ediyor.png

Maureen Shanahan, TikTok adına açıklama yaptı. “Diğer platformlar gibi optimum kullanıcı deneyimi sağlamak adına bir uygulama içi tarayıcı kullanıyoruz, ancak söz konusu Javascript kodu yalnızca hata ayıklama, sorun giderme ve bir sayfanın ne kadar hızlı yüklendiğini veya çöküp çökmediğini kontrol etmek gibi bu deneyimin performans izlemesi için kullanılıyor.”

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Son Haberler