TikTok yeni müzik hizmetiyle Spotify'a rakip oluyor!

TikTok yeni müzik hizmetiyle Spotify'a rakip oluyor!
ByteDance çatısı altında hizmet veren kısa video odaklı sosyal ağ TikTok, yakında Spotify ve Apple Music'e ciddi bir rakip getirecek. İddialara göre şirketin Resso uygulaması, TikTok Music ismiyle küresel pazara açılacak.

Kısa video odaklı popüler sosyal medya platformu TikTok her geçen gün etki alanını genişletmeye devam ediyor. Çinli teknoloji devi, bünyesine kattığı yeni özelliklerle başta Instagram olmak üzere çok sayıda rakibinin gücünü ciddi oranda azalttı.

Ortaya çıkan son detaylara göre ise platformun sahibi olan ByteDance, kısa bir süre önce ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne TikTok Music isimli bir hizmetin tescili için başvuruda bulundu. Bu patentin ne anlama geldiği şimdilik ayrıntılarıyla bilinmiyor. Ancak tahminlere göre firma, tıpkı Spotify benzeri bir müzik uygulaması için çalışıyor olabilir. Oluşturulan yeni markada müzik içeriklerinin satın alınabileceği, çalınabileceği, indirilebileceği ve aynı zamanda paylaşılabileceği yeni bir uygulama kullanıcılara sunulabilir.

TikTok kullanıcılara yeni müzikler keşfettiriyor

Popüler TikTok videolarında çalan şarkılar, tüm dünyada kısa bir süre içerisinde büyük bir popülarite elde ediyor. Platform, şu anda yeni şarkıların ve sanatçıların keşfedilmesi için büyük bir rol oynuyor. Geçtiğimiz yıl ByteDance tarafından yapılan bir açıklamaya göre platformdaki 175 meşhur şarkı, Billboard 100 listesine girmeyi başardı. Öte taraftan analistlerin görüşlerine göre, TikTok'taki ünlü şarkılar, YouTube platformunda ciddi görüntülenme sayıları elde etti. Aynı zamanda Spotify'da da hem dinlenme hem de çalma listelerinde kritik bir yükseliş sağladı.

Resso uygulaması TikTok Music olarak adlandırılabilir

TikTok şu anda dünya genelinde hizmet veren bir müzik uygulamasına sahip değil. Dolayısıyla platformun kullanıcıları, uygulamada görüp beğendiği müzikleri Spotify ya da Apple Music gibi hizmetlerden dinlemeyi tercih ediyor. ByteDance şirketi uzun süredir kendi müzik uygulaması olan Resso servisine sahip olsa da ne yazık ki bu hizmet şimdilik sadece Hindistan, Brezilya ve Endonezya gibi ülkelerde aktif olarak çalışıyor. Ancak ortaya çıkan son gelişmeler, Çinli teknoloji devinin aldığı son patentin, Resso'nun TikTok Music adı altında küresel olarak hizmet vermeye başlayacağına işaret ediyor.

tiktok-muzik.jpg

Spotify alternatifi olarak görülen Resso, modern arayüzü ile TikTok'u da oldukça andırıyor. Şarkıları yukarı - aşağı kaydırarak dinlemenize izin veren bir arayüze sahip olan bu servis, aynı zamanda şarkılara yorum yapmanıza ve çalma listesi oluşturmanıza da izin veriyor. App Store ve Google Play Store'da toplamda 184 milyon indirmeye ulaşan uygulaması, yeni ismiyle global pazara açıldığı takdirde çok daha fazla kişiye ulaşacak diye düşünülüyor.

Son Haberler