Trendyol Emlak kapanıyor! Resmi açıklama geldi

Trendyol Emlak kapanıyor! Resmi açıklama geldi
Kısa bir süre önce kullanıcılara sunulan Trendyol Emlak platformu ne yazık ki kapanıyor. Trendyol'un ev sahipleri ile kiracı adaylarını bir araya getirdiği internet sitesi, Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kanun nedeniyle yoluna devam etmekten vazgeçti. Şirketten resmi açıklama geldi. İşte detaylar...

Türkiye’nin en büyük elektronik ticaret platformlarından birisi olan ve Türkiye’nin ilk decacorn’u olmayı başaran Trendyol, geçtiğimiz günlerde büyük bir haberle gündeme gelmişti. Platform, ev ilanlarına ve emlakçılara ev sahipliği yapacak Trendyol Emlak platformunu kullanıma açmıştı.

Platform, şu ana kadar yalnızca ilan vermek isteyen emlakçıların başvurusuna açılmıştı. Yakın zamanda emlak ticaretine açılması beklenen platform hakkında bugün ise bir haber daha geldi. Trendyol, emlakçılara yaptığı bilgilendirmede Trendyol Emlak platformunu süresiz olarak askıya aldığını duyurdu.

trendyol-emlak-kapaniyor-resmi-aciklama-geldi-2.jpg

Trendyol’un açıklaması:

“Türkiye'nin lider e-ticaret platformu Trendyol olarak, hizmetlerimizi çeşitlendirmek suretiyle ülkemiz e-ticaret sektörünün gelişimine katkı sunmak ve online emlak sektöründeki rekabeti ve canlılığı artırmak hedefiyle bir süre önce Trendyol Emlak girişimimizle ilgili altyapı çalışmalarını başlattık. Güçlü teknolojik altyapımız ve e-ticaret alanındaki tecrübemizle online emlak sektörünü ileriye taşıyacak örnek uygulamalarla devreye almaya hazırlandığımız bu yeni iş kolu konusunda, emlak sektöründeki paydaşlarımızı da bilgilendirmiş ve yoğun bir ilgiyle karşılaşmıştık.

Bununla birlikte, 7 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan ve Ticaret Bakanlığımız tarafından uygulanacak yeni e-ticaret kanununa uyum sürecinde iş stratejilerimizi ve odak alanlarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Yeni kanun, Trendyol platformu üzerinden ya da bağlantılı bir şekilde ilan hizmetleri sunumuna izin vermemektedir.

Kanuna uyum amacıyla pazarlama yatırımlarımızı ve indirimlerimizi de önemli ölçüde azaltmamız gerekecektir. Oluşacak yeni piyasa yapısında Trendyol Emlak girişimimize devam etmemiz ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple, online emlak sektöründeki rekabeti alıcılar ve emlakçıklar lehine canlandıracağına inandığımız emlak sektörü yatırımımızı süresiz olarak askıya almış bulunuyoruz.”

trendyol-emlak-kapaniyor-resmi-aciklama-geldi-3.jpg

Trendyol’un açıklamasında da görebileceğimiz üzere yeni projenin iptal edilme sebebi, 7 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanan yeni e-ticaret kanunu kaynaklıydı.

Son Haberler