TSMC Arizona'daki çip tesislerinden yıllık 10 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor

TSMC Arizona'daki çip tesislerinden yıllık 10 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor
Tayvanlı çip üreticisi TSMC, Arizona'da ikinci bir çip fabrikası kurmayı ve ilk yatırımını üç kattan fazla artırarak 40 milyar dolara çıkarmayı planlıyor ve tesisler faaliyete geçtiğinde yıllık 10 milyar dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyor.

Dünyanın en büyük çip sözleşmeli üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co'nun yabancı yatırımı ABD tarihindeki en büyük yatırımlardan biri.

İlk çip üretim tesisi ya da fabrikası 2024 yılına kadar faaliyete geçecek, yakınlardaki ikinci tesis ise 2026 yılına kadar şu anda üretimde olan ve "3 nanometre" olarak adlandırılan en gelişmiş çipleri üretecek.

ABD Başkanı Joe Biden ve aralarında TSMC'nin başlıca müşterilerinin CEO'larının da bulunduğu diğer kişiler, Phoenix'in kuzeyindeki kurak ve çorak bir bölgede 12 milyar dolarlık yeni tesisin açılış törenine katıldı.

TSMC Yönetim Kurulu Başkanı Mark Liu, "Her iki fabrika da tamamlandığında, yılda 600.000'den fazla gofret üreteceğiz ve bu da yıllık 10 milyar dolar gelir anlamına geliyor" dedi ve bu çipleri kullanan müşterilerin yıllık satışlarının 40 milyar doların üzerinde olacağını sözlerine ekledi. Wafer, çiplerin üzerinde üretildiği parlak disktir.

Liu, iki tesisin 4.500'ü TSMC bünyesinde ve geri kalanı tedarikçiler tarafından olmak üzere 13.000 yüksek maaşlı teknoloji işi yaratacağını söyledi.

TSMC'nin başlıca müşterileri olan Apple Inc, Nvidia Corp ve Advanced Micro Devices Inc, çiplerinin yeni Arizona tesislerinde üretilmesini beklediklerini söyledi.

"Tüm dünyada ürünlerimize güç sağlayan çipleri üretmek için TSMC ile birlikte çalışıyoruz. TSMC Amerika'da yeni ve daha derin kökler oluşturdukça önümüzdeki yıllarda bu çalışmayı genişletmeyi dört gözle bekliyoruz," dedi Apple CEO'su Tim Cook.

AMD CEO'su Lisa Su ise "AMD her iki fabrikanın da büyük bir müşterisi olmayı bekliyor ve TSMC ve tüm ekosistemle yakın işbirliği içinde çalışmaya kararlıyız" dedi.

Fab 21 olarak adlandırılan ilk fabrikanın çevresinde halen en az bir düzine büyük vinç kurulmuş durumda.

Amerikan bayrağı ve "A Future Made in America Phoenix, AZ" yazılı bir pankartla süslenen yeni fabrikanın arka planında, TSMC'nin 91 yaşındaki kurucusu Morris Chang liderliğindeki üst düzey yöneticiler fabrika açılışına köpüklü şarapla kadeh kaldırdı.

Chang, Arizona'da işe alınan yaklaşık 600 mühendisin eğitim için Tayvan'a gönderildiğini söyledi. Chang, Amerika Birleşik Devletleri'nde fabrika kurma arzusuyla ilgili olarak "Bu, 25 yıl önceki hayalimin şimdi gerçekleşeceğine dair çok iyi bir işaret" dedi.

Son Haberler