Twitter'ı tahtından edebilir! Bluesky daha açılmadan 100 bin kullanıcıya ulaştı

Twitter'ı tahtından edebilir! Bluesky daha açılmadan 100 bin kullanıcıya ulaştı
Twitter’ın ortak kurucularından biri olan Jack Dorsey, Twitter’a alternatif olarak Bluesky platformunu kurdu. Henüz kullanıma açılmayan platform, 100 bin kullanıcıya ulaştı.

Jack Dorsey'in Twitter'a alternatif olarak geliştirdiği Bluesky platformu, erişim elde etmek için hala bir davete ihtiyaç duyulmasına rağmen, şimdiden 100.000 kullanıcıyı geçti. Kayıt olan 57.000'den fazla kullanıcı ağda paylaşımda bulundu ve kullanıcılar, şimdiden 3,1 milyon gönderiye imza attı. Hala halka açık olmayan bir sosyal ağ için bu rakamların hiç de fena olmadığını söyleyebiliriz. Bluesky'nin web sitesine göre, hizmet "yakında" halka açık hale gelecek.

Bluesky, Mark Zuckerberg'in Facebook'u veya Elon Musk'ın Twitter'ı gibi merkezi olarak kontrol edilmek yerine merkezi olmayan, ama Twitter gibi çalışan bir mikro blog platformu olarak tanımlanıyor. Platform, Bluesky'nin gerçekten odaklandığı merkezi olmayan teknoloji olan AT Protokolü üzerine inşa edilmiş.

AT Protokolünün amacı, modern sosyal medyanın ve çevrimiçi halka açık sohbet platformlarının, herkesin bir blog açabildiği veya birkaç bloga abone olmak için RSS kullanabildiği web'in ilk günleri gibi çalışmasına izin vermek. Bunun sosyal medyada yenilik çağının kilidini açacağına inanılıyor. Araştırmacılar ve topluluklar, sosyal ağların şu anda karşı karşıya olduğu sorunları çözmeye yardımcı olma becerisine sahip olacak ve geliştiriciler, birçok yeni etkileşim biçimini deneyebilecek.

Bluesky halka açılmaya hazırlanırken, Mastodon gibi diğer merkezi olmayan ağlar zaten varlıklarını sürdürüyor. Bu merkezi olmayan ağların birbirleriyle nasıl rekabet edeceğini ve izleyicileri son on yıldır hepimizin alışık olduğu merkezi ağlardan uzaklaştırıp uzaklaştıramayacaklarını görmek ilginç olacak.

Son Haberler