Twitter'ın tahtı sallantıda: Meta'nın yeni sosyal medya platformu ortaya çıktı, ilk görüntü geldi!

Twitter'ın tahtı sallantıda: Meta'nın yeni sosyal medya platformu ortaya çıktı, ilk görüntü geldi!
Twitter rakibi uygulamalar artmaya devam ederken, Meta da kendi platformunu geliştirmek için kolları sıvadı. Instagram entegrasyonuna sahip olması beklenen platformdan ilk görüntüler geldi.

Elon Musk'ın Twitter'ı satın alması sosyal medya platformunun kullanıcı kitlesinde epey artış oldu. Mastadon, Bluesky ve birçok uygulama hızla büyümeye devam ederken furyaya yakında Meta da katılacak.

Meta, halihazırda Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarla büyük bir kullanıcı kitlesi yakalarken, yakında Twitter benzeri yeni bir sosyal medya uygulamasıyla daha karşımıza çıkacak.

İlk görüntüler geldi

Merkezi olmayan bir platform olarak geliştirildiği ortaya çıkan yeni sosyal medya platformundan ilk görüntüler geldi.

Henüz birkaç hafta önce platformun Barcelona ismiyle geleceği ortaya çıkarken, aynı zamanda Instagram yoluyla giriş yapılacak ayrı bir uygulama olduğu belirtilmişti. Şimdi ise uygulamaya ilişkin ilk görüntüler ortaya çıktı.

Mobil uygulamalarla ilgili paylaşımlarıyla bilinen Matt Navarra, Lia Hebarman isimli bir kullanıcının paylaşımlarını alıntılayarak yeni platforma ilk bakışı atmamızı sağladı. Paylaşılan görüntüde, henüz resmi ismi belli olmayan platformun hem Twitter'ı hem de Instagram'ı andıran bir akışa sahip olabileceği gözler önüne serildi.

wtk-134650-2.jpg

Öte yandan platformun, merkeziyetsiz olan mikroblog uygulaması Mastadon gibi uygulamalara rakip olabileceği de belirtiliyor. Yani diğer uygulamalardaki kullanıcılar, Instagram tabanlı olacak yeni uygulamada profilleri ve içerikleri keşfedebilecek, takip edebilecek ve etkileşim kurabilecek.

Webtekno'da yer alan habere göre ana sayfada hem takip edilen kişilerin gönderileri hem de önerilen içerikler yer alacak. Ayrıca, 500 karaktere kadar metin içeren gönderiler paylaşılabilecek. Bu, Instagram gönderilerindeki 2,200'lük sınırdan daha az. Metin dışında video ve görsel paylaşılabileceğini de ekleyelim.

Son olarak uygulama, güvenlik özelliklerine de yer verecek. Instagram'da engellediğiniz hesaplar veya kelimeler bu platformda da engelli olacak. Haberman, uygulamanın Haziran ayında çıkabileceğini söylüyor. Twitter'a dişli bir rakip olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

Son Haberler