Ucuza Netflix'i artık unutun: Bir ülkede 'Temel abonelik' kaldırıldı!

Ucuza Netflix'i artık unutun: Bir ülkede 'Temel abonelik' kaldırıldı!
Netflix şifre paylaşımı engellemesinin ardından bir değişiklik daha yaptı. Kanada'dan başlayarak 'Temel abonelik' planını kaldırmaya başladı. Peki yerini ne aldı?

Netflix, son zamanda yaptığı değişikliklerle gündemden düşmüyor. Bunlardan en çok tartışılanlardan biri şifre paylaşımını engellemek oldu. Yakında ülkemizde de başlaması beklenen yeni politika, kullanıcıların sadece aynı evdeki bireyler arasında Netflix izlemesini sağlayacak.

Ama bunun öncesinde Netflix yine önemli değişikliklerine devam ediyor. Şirket, Kanada'da en uygun fiyatlı olan 'Temel abonelik' planını sessiz sedasız kaldırdı. Bunun yerine gelen plan ise belli oldu.

Temel abonelik dönemi kapanıyor

Yeni değişiklik ile Netflix, Kanada'da ilginç bir politika uygulamaya başladı ve Temel Plan seçeneğini kaldırdı. Bu plan, aylık 9.99 dolar (CAD) karşılığında tek bir cihazda standart çözünürlükte yayın izlemeyi sağlıyordu. Artık yeni aboneler bu planı seçemeyecek ve mevcut aboneler de başka bir plana geçmek zorunda kalacaklar.

Netflix'in bu kararının arkasında reklam gelirlerini artırma isteği yatıyor. Şirket, Kasım 2022'de reklam destekli bir plan sunmaya başladı ve bu plan, Temel Plan ile aynı fiyata (aylık 5.99 dolar) satılıyor. Reklam destekli plan, kullanıcıların reklamlarla kesintiye uğrayan bir izleme deneyimine katlanmaları karşılığında dört cihazda HD yayın izlemelerine olanak tanıyor.

Netflix, reklam destekli planın ABD'de standart plandan daha fazla gelir getirdiğini gördü ve bu nedenle Kanada'da Temel Plan'ı kaldırarak kullanıcıları reklamlara yönlendirmeye karar verdi. Netflix'in temel planını kaldırma kararı şimdilik sadece Kanada için geçerli ve Türkiye gibi diğer ülkelerde henüz böyle bir değişiklik yapılmadı.

Son Haberler