Ünlü isimler uyarıyor! Yapay zekanın büyük tehlikelerini açıkladılar

Ünlü isimler uyarıyor! Yapay zekanın büyük tehlikelerini açıkladılar
Çok sayıda önemli isim tarafından yayınlanan tek cümlelik açıklama, yapay zekanın yaratabileceği tehlikeleri tek tek sıraladı. İşte detaylar...

ChatGPT, Bard ve benzeri büyük dil modellerinin (LLM'ler) yükselişiyle birlikte, Elon Musk gibi bazı önemli isimlerden yapay zekanın (AI) ortaya çıkarttığı riskler hakkında uyarılar almaya devam ediyoruz. Şimdi de, bir grup yüksek profilli endüstri lideri, bu korkuları etkili bir şekilde doğrulayan tek cümlelik bir açıklama yayınladı: "AI kaynaklı yok olma riskini azaltmak, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerin yanında küresel bir öncelik olmalıdır."

Misyonunu yapay zekadan kaynaklanan toplumsal ölçekli riskleri azaltma olarak açıklayan bir kuruluş olan AI Safety Center'a gönderilen bu tek cümlelik açıklamanın altında OpenAI CEO'su Sam Altman ve Google DeepMind başkanı Demis Hassabis gibi isimlerin imzası bulunuyor. Birçok kişi tarafından modern yapay zekanın vaftiz babaları olarak kabul edilen Turing Ödüllü araştırmacılar Geoffrey Hinton ve Yoshua Bengio da dikkat çeken imza sahipleri arasında.

Bu, son birkaç ay içinde bu konuda karşımıza çıkan ikinci açıklama. Mart ayında Elon Musk, Steve Wozniak ve 1.000'den fazla kişi, yapay zeka çalışmalarına altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıda da "son aylarda AI laboratuvarlarının, hiç kimsenin - yaratıcılarının bile - anlayamayacağı, tahmin edemeyeceği veya güvenilir bir şekilde kontrol edemeyeceği daha güçlü dijital zihinler geliştirmek ve dağıtmak için kontrolden çıkmış bir yarışa kilitlendiğini gördük" deniliyordu.

Son Haberler