Uygulama kapalı olsa da Whatsapp'ın mikrofonu kullanmasına Elon Musk'tan tepki

Uygulama kapalı olsa da Whatsapp'ın mikrofonu kullanmasına Elon Musk'tan tepki
Birçok Android kullanıcısı, WhatsApp'ın uygulama kapalıyken bile mikrofonlarını kullandığını bildirirken Elon Musk da bu duruma Twitter üzerinden "WhatsApp'a güven olmaz" paylaşımıyla tepki gösterdi.

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma platformlarından biri olan WhatsApp, son birkaç haftadır bir güvenlik sorunuyla gündeme geldi. Birçok kullanıcı, WhatsApp'ın uygulama açık değilken bile mikrofonu kullandığını bildirdi.

Birçok şikayetin gelmesine neden olan bu durum, Android'de gördüğümüz "Gizlilik Kontrol Paneli" yoluyla fark edildi. Android 12'den beri cihazlarda bulunan bu özellik, ekranın sağ üst köşesine yeşil bir bildirim ekliyor ve mikrofon kullanıldığında kullanıcıları bilgilendiriyordu.

Uygulamanın mikrofonu kullandığını gösteren şikayetler, Samsung ve Pixel gibi Android işletimine sahip kullanıcılarından geliyor

Farklı platformlardan kullanıcılar, yaşadığı problemlerin detaylarını paylaştı. Örneğin Google Yardım'a yazan bir Pixel kullanıcısı, son 15-20 gündür WhatsApp araması yaptıktan sonra mikrofonun açık kaldığını gözlemlediğini ifade etti. Yine bir başka Pixel telefon kullanıcısı da WhatsApp'ın mikrofonunu kullanmasına izin verdiğini, uygulamadan çıktıktan sonra ise mikrofonun kullanılmaya devam ettiğini ifade etti.

Öte yandan Twitter'dan da soruna ilişkin birçok şikayet geldi. Yukarıda gördüğünüz tweet'te, WhatsApp'ın arka planda mikrofonu kullanmaya devam ettiği görülebiliyor. Kullanıcı sabah saat 6'da uyurken bile mikrofonunun kullanıldığını söylüyor.

Gelen çoğu şikayet, Google'ın Pixel telefonlarından olsa da Galaxy S23 de dahil Samsung cihazlarda da görüldü. Bu da genel olarak Android'de yaşanan bir sorun olabileceğini gösterdi. iOS'te yaşanıp yaşanmadığı konusunda ise henüz bir bilgi yok.

Elon Musk da konuyla ilgili bir tweet attı: "WhatsApp'a güven olmaz"

Twitter'ın sahibi Elon Musk da bu problemin açığa çıkmasının ardından bir paylaşım yaptı. Musk, platformu hedef alarak güvenilmez olduğunu söyledi ve "WhatsApp'a güven olmaz" ifadelerini kullandı.

Ünlü milyarder, devamında Gannon Breslin isimli bir Twitter kullanıcısın "WhatsApp'ın Meta/Facebook'a ait olduğunu bu kadar çok kişinin fark etmemesi inanılmaz" dediği bir başka tweet'e yanıt verdi. Musk, bu sefer direkt olarak Meta'yı hedef alarak WhatsApp kurucularının platformdan ayrılışından bahsetti:

"Evet. Veya WhatsApp kurucularının Meta/Facebook'tan tiksinti içinde ayrıldığını, Facebook'u silme kampanyası başlattığını ve Signal'in oluşturulmasına büyük katkılarda bulunduğunu bilmemeleri de inanılmaz. Facebook hakkında öğrendikleri ve WhatsApp'taki değişiklikler onları çok rahatsız etti."

WhatsApp'tan herhangi bir açıklama gelmese de sorunun uygulamadaki bir hata olduğu söyleniyor

WhatsApp, bu durumun neden oluştuğu ve nasıl çözülebileceği konusunda herhangi bir açıklama paylaşmadı. Bununla birlikte bazı raporlar, mikrofon kullanımının uygulamadaki bir hata kaynaklı olabileceğini söylüyor ve kurtulmak için birkaç yöntem öneriyor.

Uygulamanın mikrofonu kullanmasını engellemenin bazı çözümleri de var

Bir Reddit kullanıcısına göre WhatsApp'ın son güncellemesi bu durumu çözmüş olabilir. Mevcut olan son sürüme geçmek ve telefonu yeniden başlatmak mikrofon kullanımının önüne geçebilir.

Bir başka yöntem ise WhatsApp'ın mikrofon ve kamera gibi şeylere olan izinlerini iptal etmek. Bu yöntemde, izinler iptal edildikten sonra telefonun yeniden başlatılması ve izinlerin yeniden aktif edilmesi öneriliyor.

Son Haberler