Uzmanlar yapay zekanın birkaç sene içinde insan işlerinin yüzde 80'inin yerini alabileceğini söylüyor

Uzmanlar yapay zekanın birkaç sene içinde insan işlerinin yüzde 80'inin yerini alabileceğini söylüyor
ABD-Brezilyalı araştırmacı Ben Goertzel, yapay zekanın önümüzdeki yıllarda insan işlerinin neredeyse yüzde 80'inin yerini alabileceğini söyledi. İnsan tabi haliyle soruyor, "Bu yapay zeka bizim işimizi elimizden mi alacak?"

ABD-Brezilyalı araştırmacı Ben Goertzel, yapay zekanın önümüzdeki yıllarda insan işlerinin neredeyse yüzde 80'inin yerini alabileceğini söyledi.

Goertzel, dünyanın en büyük yıllık teknoloji konferansı olan Rio de Janeiro'daki son Web Zirvesi'nde AFP'ye konuştu. Önde gelen yapay zeka gurusu, röportajda AGI ve bunun işler üzerindeki etkisi, insan zekası karşısında nasıl bir performans sergilediği ve daha fazlası hakkında konuştu.

Yapay zekanın mevcut işlere yönelik tehdidinden bahsederken, yapay zekanın insanların yaptığı işlerin yüzde 80'inin birkaç sene içinde yapabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Yapay zekanın tam olarak bir tehdit olmadığını söyleyen Goertzel, "Bunun bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. Bence bu bir fayda. İnsanlar hayatlarını kazanmak için çalışmaktan daha iyi şeyler bulabilirler. Evrak işlerini içeren hemen hemen her iş otomatikleştirilebilir olmalı" dedi.

Goertzel, "Makinelerin gerçekten insanlar kadar zeki olmasını ve bilinmeyenlerle başa çıkmada onlar kadar çevik olmasını istiyorsak, eğitimlerinin ve programlamalarının ötesinde büyük sıçramalar yapabilmeleri gerekir. Ve biz henüz o noktada değiliz. Ama bence oraya ulaşmamıza onlarca yıl değil, yıllar olduğuna inanmak için nedenler var," dedi.

Son Haberler