Volkswagen, eVTOL ile uçan taksi çağını başlatıyor!

Volkswagen, eVTOL ile uçan taksi çağını başlatıyor!
Alman otomotiv devi Volkswagen, V.MO isimli uçan taksi prototipini Pekin'de sevenlerine duyurdu. Taşımacılık sektöründe devrim yaratmayı vadeden araç, şık tasarımı ve iddialı özellikleri ile tüm gözleri üzerine çekti. İşte tüm detaylar...

Pek çok insana göre, etkileyici hava fotoğrafları çekmek için kullanılan drone cihazlarının bireyleri taşıyan uçan taksilere dönüşmesini halen daha çok uzak görüyor. Bilim kurgu senaryolarını aratmayan bu teknoloji, insanlara şimdilik biraz ütopik gelse de birtakım şirketler bunun üzerinde araştırma yapmayı sürdürüyor. Uzun yıllardır, şehirlerin içinde uzaktan kumandayla çalışıp dolaşan kompakt, gücünü pilden alan helikopterler için çok sayıda araştırma gerçekleştiriliyor. Bu firmalar arasına son eklenen isim ise Volkswagen oldu. Alman otomotiv devi, yeni yolcu uçağı prototipini Pekin'de meraklıları ile tanıştırdı.

Küresel çapta otomotiv sektörünün devleri arasında kabul edilen Volkswagen, yeni elektrikli uçağı V.MO için bir prototip ortaya çıkardı. Bu sayede kentsel hava hareketliliği sektörüne büyük bir adım atan şirket, bunu hem oldukça estetik bir tasarımla, hem de kullanışlı teknik özelliklerle buluşturdu. Piyasanın gözlerini üzerinde toplayan V.MO'nun tüm merak edilen detaylarını sizler için inceledik.

Volkswagen, V.MO uçan taksi prototipini duyurdu

Alman otomotiv devi, 2020 yılından bu yana Pekin'de kurduğu Volkswagen Group China'da emisyonsuz yeni nesil uçaklar kullanılarak taşımacılık faaliyetlerini dünyanın giderek tıkanan yollarının üzerine çıkarmasına izin verecek yeni teknolojiler için çalışmalarını yürütüyor. Bu araştırmaların sonucunda ise şirket, Uçan Kaplan lakabı ile lanse ettiği V.MO'yu sevenleriyle buluşturdu. Bu yıl içinde başlaması planlanan testler için söz konusu prototipin kullanılacağı belirtildi.

volkswagen.jpg

Volkswagen V.MO, siyah ve altın renk seçenekleri ile karşımıza çıktı. Dört yolcu taşıma kapasitesi ile dikkat çeken araç, bagaj kısmını ise 200 km'ye kadar mesafelerde konforlu bir kullanıma izin verecek şekilde tasarladı. Dolayısıyla aracın kısa mesafeli bir hava taksisi olacağı düşünülüyor.

11.2 metre uzunluğunda çapraz kanat konfigürasyonuna ve 10,6 metre açıklığa sahip olan Volkswagen uçan taksi aracı, dikey kaldırma için sekiz rotor ve yatay uçuş için iki rotor tarafından desteklenecek. Yapılan açıklamalara göre bu yıl ilk denemeler gerçekleşecek, 2023 yılının ortalarında ise ileri test uçuşlarına geçiş yapılacak.

Uçan taksi konsepti elbette ki ilk kez Volkswagen tarafından denenmiş bir teknoloji değil. eVTOL girişiminden önce Porsche, Daimler, Toyota, Honda ve özellikle de Hyundai bu alanda çeşitli çalışmalar başlattı.

Son Haberler