WhatsApp lideri birçok ülkeyi karşısına aldı! Flaş açıklama geldi

WhatsApp lideri birçok ülkeyi karşısına aldı! Flaş açıklama geldi
WhatsApp yöneticisi Will Cathcart kısa bir süre önce İngiliz medyasına verdiği röportajda pek çok ülkeyi karşısına aldı. Cathcart'ın açıklamasına göre platform, herhangi bir ülkenin isteği doğrultusunda politikalarında değişiklik yapmayı reddedecek. Şirket, buna karşı gelerek herhangi bir taviz vermeden kendi istekleri doğrultusunda kullanıcılarına hizmet etmeyi sürdürecek. Bu ifadeler, özellikle de İngiliz hükümetine yönelik olarak gerçekleştirildi. İşte haberin detayları...

İngiliz hükümeti, bir süredir çocuk istismarına odaklanmış durumda. Doğal olarak da konuyla ilgili düzenlemeler yapmak ve bu durumun önüne geçmek istiyor. Masadaki olasılıklar arasında yer alan seçeneklerden bir tanesi de WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarındaki mesajların taranabilmesi. Konunun bir numaralı muhatabı WhatsApp ise bu fikre şiddetle karşı çıktı.

WhatsApp patronu Will Cathcart, konuyla ilgili bir röportaj verdi. BBC'nin sorularını yanıtlayan Cathcart, "Tek bir hükümetin isteğiyle güvenliği azaltmak zorunda kalsaydık, bunu kabul etmemiz çok aptalca olurdu. Bu, %2'lik gereksinimler nedeniyle ürünümüzü kullanıcılarımızın %98'i için daha az çekici hale getirirdi." dedi. Will Cathcart'a göre uygulamadaki uçtan uca şifreleme özelliği sonsuza dek korunacak.

Avrupa Birliği de benzer bir talepte bulunuyor

Aslına bakacak olursak yalnızca İngiliz hükümeti değil, Avrupa Birliği de çocuk istismarına karşı WhatsApp'ı harekete geçirmek istiyor. Avrupa Komisyonu, daha önceki açıklamalarında "WhatsApp, çocuklara yönelik istismarı tespit etmeli, bildirmeli, engellemeli ve kaldırmalı." demişti. Bununla ilgili de konuşan Cathcart, "Önerilen şey, doğrudan veya yazılım aracılığıyla dolaylı olarak herkesin mesajlarını okumamızdır. İnsanların bunu istediğini sanmıyorum." dedi.

eatasdf.jpg

WhatsApp patronu, uygulamanın zaten yüz binlerce çocuk cinsel istismarı görüntüsü tespit ettiğini, bunun için özel teknikler kullandıklarını ve bu konuda ileri seviyede olduklarını söyledi. Ancak Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği (NSPCC), bu savunmaya karşı çıkmış durumda. Uçtan uca şifrelemenin "pelerin" olduğunu söyleyen dernek yetkilileri, uçtan uca şifreleme ile yalnızca yetişkinlere odaklanıldığını, yapılması gereken şeyinse toplumun her bölümünü kapsayan çalışmalar olduğunu ifade etti.

Son Haberler