WhatsApp'ta fotoğrafların ekran görüntüsünü almak artık mümkün olmayacak!

WhatsApp'ta fotoğrafların ekran görüntüsünü almak artık mümkün olmayacak!
Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir dizi yeni özellik ile geliyor. Açıklanan bilgilere göre şirket, tek seferlik gönderilen fotoğrafların ekran görüntüsünü almayı engelleyecek. Bununla birlikte daha birçok yenilik yakında kullanıcılara sunulacak. İşte detaylar...

Meta'nın patronu Mark Zuckerberg, Facebook hesabından WhatsApp ile ilgili bir dizi açıklama yaptı. Bu açıklama, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulamasına gelecek yeni özellikleri gözler önüne sermiş oldu.

Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalara göre WhatsApp'ın 3 yeni gizlilik özelliği olacak. Bu özelliklerden bir tanesi, getirdiği gizlilik sayesinde pek çok kullanıcıyı memnun edecek gibi görünüyor. Gelin WhatsApp'a yakında gelecek yeni özelliklere hep birlikte bakalım.

Ekran görüntüsü alma engellenebilecek!

WhatsApp'ın duyurulan ilk özelliği, tüm kullanıcıların gizlilik ve güvenliğini etkileyecek türden. Hatırlayanlarınız olacaktır; WhatsApp'ta artık bir kez görüntülenebilen fotoğraf ve videolar paylaşılabiliyor. İşte Mark Zuckerberg'in açıkladığı ilk yeni özellik bununla ilgili. Öyle ki bundan sonra sadece tek seferlik fotoğraf ve videolar için ekran görüntüsü alma özelliği engellenebilecek. Bu sayede bir kişiye attığınız tek seferlik fotoğraf ve videonun başkasının eline geçmesi mümkün olmayacak.

whatsappta-fotograflarin-ekran-goruntusunu-almak-artik-mumkun-olmayacak-2.jpeg

Kimsenin haberi olmadan grupları terk edebileceksiniz

Mark Zuckerberg'in açıklamalarına göre WhatsApp'a eklenecek bir diğer yenilik de gruplarla ilgili. Kullanıcılar, bir gruptan sessiz sakin ayrılabilecekler. Artık bir kişinin gruptan ayrıldığı sistem mesajı olarak gösterilmeyecek. Gruptan kimlerin çıktığı, yalnızca grup içerisindeki yeni bir bölüm aracılığı ile görüntülenebilecek. Bu da 60 gün süreyle yapılacak.

Son görülme ve çevrimiçi durumunu bazı kullanıcılardan gizleyebileceksiniz

WhatsApp'taki bir diğer gizlilik özelliği ise son görülme ile ilgili. Bu bağlamda; artık son görülme zamanını ve çevrimiçi durumunu rehberinizdeki yalnızca bazı kişiler için görünür yapabileceksiniz. Bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar menüsünde yer alan Gizlilik ve Son Görülme seçeneklerini kullanmanız yeterli.

Daha önce WhatsApp'a geleceği açıklanan özellikler ise şöyle:

WhatsApp'ın kaybolan mesajlar özelliğindeki mesajlar arşivlenebilecek

WhatsApp'ın geliştirme aşamasında olan bir diğer yeni özelliği ise kaybolan mesajları saklama olarak karşımıza çıktı. Bilindiği üzere WhatsApp, bundan bir süre önce yayınladığı bir güncelleme ile kullanıcılara kaybolan mesajlar hizmetini sunmuştu. Kaybolan mesajlar, belirlenen süreden sonra otomatik olarak siliniyordu. Geliştirme aşamasındaki yeni özellik ise kaybolan mesajlar modunun açıldığı sohbetlerdeki mesajları saklamaya yarayacak. Kullanıcılar, bu yeni özelliği açtıklarında kaybolan mesajların silinmemesini sağlayabilecekler.

Paylaşılan ekran görüntüsüne baktığımızda, bu özelliğin bazı izin hususlarına açık olacağını görüyoruz. Örneğin grup yöneticilerinin, bu modu engelleme gibi imkanları olacak. Ancak bunları konuşmak için henüz erken. Özelliğin beta sürüme ulaşması ile detaylar hakkında bilgi sahibi olacağız. WhatsApp'ın yeni özelliklerinin ne zaman kullanılabilir olacağı şimdilik bilinmiyor.

WhatsApp'ın 2.22.16.14 kodlu Android beta sürümü ise yeni bir özelliğin test edilmesine olanak tanıdı. Bu sürüme güncelleme yapan test kullanıcıları, an itibarıyla yeni bir mesaj arama filtresi görüyorlar. Bu filtre, okunmamış mesajların olduğu sohbetleri filtrelemeye yarıyor.

WhatsApp'taki yeni arama filtresi işte böyle görünüyor

WhatsApp'ın yeni özelliklerinin ne zaman kullanılabilir olacağı şimdilik bilinmiyor.

Son Haberler