Xbox sonunda harekete geçti! Kullanışsız arayüz değişiyor

Xbox sonunda harekete geçti! Kullanışsız arayüz değişiyor
Xbox kullanıcılarının uzun süredir beklediği yeni kullanıcı arayüzü birkaç değişikliğin ardından yeniden test edilmeye başlanırken, ilerleyen aylarda çok sayıda yeniliğin devreye gireceği düşünülüyor.

Xbox kullanıcıları, uzun süredir konsollarının kullanıcı arayüzünün eski ve kullanışsız görünümünden şikâyetçiydi. Microsoft da bu konuda çalışmalar yürütüyor ve yepyeni bir tasarımla karşımıza çıkmaya hazırlanıyordu. Şirket, 2022'de yeni arayüzü test etmeye başlamıştı. Geçtiğimiz ay ise arka planın kalabalık olduğu gerekçesiyle gelen eleştirilerden sonra testleri geçici süreliğine durdurmuştu.

Bugün ise yapılan bazı değişikliklerin ardından arayüz tekrar Xbox Insider için çıkış yaptı. Microsoft tarafından yapılan paylaşım, sorunların çözüldüğünü ve yeni tasarımın oldukça iyi olacağını ortaya koydu.

Yeni Xbox arayüzü böyle gözükecek

Paylaşılan ekran görüntülerinde, şikâyetlerin dikkate alındığını ve arka planda bolca boşluk bırakıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra belli bölgelerin boyutlarının küçültüldüğü de görülebiliyor. Öte yandan en çok dikkat çeken özellik, oyunların veya uygulamaların üzerine geldiğinizde arka planın ona göre değişmesi.

Xbox'ınızda daha kolay gezinmenizi sağlayacak yeni arayüzle birlikte üst kısma yeni bir hızlı erişim menüsü de geliyor. İşinizi çok kolaylaştıracak bu kısımdan, oyunlara, uygulamalara, Microsoft Store'a, Xbox Game Pass'e, aramaya ve ayarlara hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Xbox'tan ürün yöneticisi Ivy Krislov da yeni arayüze ilişkin açıklamalarında yüzlerce seçenek tasarladıklarını ve kullanıcıların sevecekleri bir tasarım çıkardıklarını ifade etti. Krislov, yeni arayüzün Xbox topluluğunun "deneyimini, erişilebilirliğini ve ihtiyaçlarını" dengelediğini de ekledi.

Yeni Xbox arayüzü bu hafta test edilmeye başladı. Ne zaman tüm konsol sahipleri için çıkacağı konusunda kesin bir açıklama bulunmasa da önümüzdeki aylarda geleceğini söyleyebiliriz.

Son Haberler