Yapay zekaya tepki gösterdiği için Google'dan atılan o isimden kritik uyarı

Yapay zekaya tepki gösterdiği için Google'dan atılan o isimden kritik uyarı
2020 yılında Google'daki görevinden kovulan yapay zekâ araştırmacısı Timnit Gebru, bu alanla ilgili acil bir şekilde yasal düzenleme gerektiğini söyledi. Gebru, bu konuda sınırlamaların şart olduğunu vurguladı.

ABD merkezli teknoloji devi Google, 2020 yılında gündeme bomba gibi düşen bir gelişme ile gündeme gelmişti. O dönemlerde Google'ın bir numaralı yapay zekâ araştırmacısı olarak görev yapan Timnit Gebru, yazdığı bir makale nedeniyle kovulmuştu. Aradan yıllar geçtikten sonra konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulunan Timnit Gebru, yapay zekâ üzerine çalışan şirketleri sert bir şekilde eleştirdi. Gebru tarafından yapılan açıklamaya göre yapay zekâ, yasal düzenlemeler ile sınırlar altına alınmalı.

Timnit Gebru'nun 2020 yılında yazdığı makalede, özellikle de ChatGPT benzeri yapay zekâ araçlarına hayat veren dil modelleri eleştiriliyordu. Makaleye göre şirketler, dil modellerinin etik değerlere olan etkileri için dikkatli davranmalıydılar. İşte bu eleştiri, o dönemlerde Google'ı rahatsız etti ve sektördeki en bilindik isimlerden birini kovdu.

"Yasal düzenlemeler gelmezse şirketler kendilerine çeki düzen vermez!"

The Guardian'a röportaj veren Timnit Gebru, "Dış baskı olmadıkça, şirketler kendi kendini düzeltmeyecek. Düzenlemeye ihtiyacımız var, tek amacı kar etmek olmayan düzenlemelere..." ifadelerini kullandı. Gebru'nun bu açıklaması, yasal düzenlemelerin yapay zekâ sektörü için kaçınılmaz hale geldiğinin açık bir göstergesi. Bugün geldiğimiz noktada yapay zekâ ile desteklenen sistemlerin insan hayatını nasıl etkileyeceği tartışmaları, Gebru'nun haklı olabileceğini gözler önüne seriyor.

Yapay zekâ konusunda endişe duyan tek isim Temnit Gebru değil!

Yapay zekânın hayatımıza adapte olmaya başlaması ile artan tartışmalarda tarafını belli eden tek isim Temnit Gebru değil. Hatırlayan okurlarımız vardı; Yapay zekânın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, bundan daha birkaç hafta önce Google'daki görevinden istifa etti. Hinton, konuyla ilgili açıklamalarında yapay zekanın sonuçları nedeniyle endişe duyduğunu ve rahat rahat konuşabilmek için istifa ettiğini söyledi.

Öte yandan; ABD Başkanı Joe Biden, bir süre önce Microsoft, Google ve Open AI gibi yapay zeka dünyasının önemli isimleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Open AI CEO'su Sam Altman, konuyla ilgili açıklamalarında yasal düzenleme noktasında ABD hükümeti ile aynı noktada olduklarını belirtti. Altman ayrıca ABD Senatosu'nda verdiği bir ifadede de regülasyon çalışmalarının hızlanması gerektiğini savundu.

Son Haberler