Yasaklanması gündeme bomba gibi düşmüştü: ChatGPT o ülkeye geri döndü, artık yeniden kullanılabilir

Yasaklanması gündeme bomba gibi düşmüştü: ChatGPT o ülkeye geri döndü, artık yeniden kullanılabilir
Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT için ilk yasak geçtiğimiz aylarda gelmişti. OpenAI'a düzenleyici kurallarına göre hareket etmesi söylenirken, geliştirici bu gerekçeleri yerine getirdi ve sohbet robotu İtalya'da yeniden aktif edildi.

Son dönemin trendi, yapay zekadaka devrim yaratarak adını dünyaya duyuran ChatGPT, geçtiğimiz aylarda İtalya'da yasaklanmıştı.

Hızla gelişen, yeni modelleriyle daha da zekileşen sohbet robotu birçok hükümete göre ülkede büyük bir tehdit. İtalya'da bunlardan biriydi ve güvenli bulmadığı sohbet robotunun kullanılmını engelledi. Mart ayında engellenen yapay zeka için yasak kalktı. İtalya'daki kullanıcılar şu an sohbet robotuna yeniden erişebilir. Peki ne oldu da yasak kalktı?

OpenAI, tüm istenilenleri yerine getirdi

Sohbet robotunun arkasındaki şirket OpenAI. Doğal insan dilini kullanarak geliştirdiği ChatGPT ile dünyada trend haline geldi.

Fakat İtalya hükümeti, ChatGPT'yi veri koruma düzenleyicileri tarafından ortaya atılan sorunlar nedeniyle sohbet robotunu yasaklamıştı. OpenAI ise söz konusu eksikliklerini giderdi ve yeniden İtalya'da chatbotu aktif hale getirdi.

The Verge'ün aktardığına göre GPDP, ChatGPT'yi kullanıcıların verilerini yasa dışı bir şekilde toplamakla ve reşit olmayan kullanıcıların uygunsuz materyallere erişmesini engelleyememekle suçladı. Şirketin sorunları çözmesi için ise 20 gün mühlet verildi. OpenAI ise gerekli düzenlemeleri yaptı ve kısa süre önce tekrardan kullanıma açıldı.

Veri Koruma Yönetmeliğine göre yeniden düzenlendi

OpenAI, İtalya'da yeniden hizmet vermek için düzenlemeler yaptı. Şirket, AB kullanıcılarının Avrupa'nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında kişisel verileri kaldırmak için gönderebilecekleri yeni bir forma bağladı ve eksikliğini giderdi.

Her ne kadar OpenAI İtalya'daki sorunlarını çözse de, İspanya, Kanada ve diğer ülkeler için de kısıtlanma riski ile karşı karşıya. Bakalım şirket bu konuda da önlemler alacak mı?

Son Haberler