Yeni Zelanda, Facebook ve Google'ın haberler için ödeme yapması için yasa çıkarıyor

Yeni Zelanda, Facebook ve Google'ın haberler için ödeme yapması için yasa çıkarıyor
Yeni Zelanda hükümeti, Alphabet Inc'in Google'ı ve Meta Platforms Inc gibi büyük çevrimiçi dijital şirketlerin, yayınlarında görünen yerel haber içeriği için Yeni Zelanda medya şirketlerine ödeme yapmasını gerektirecek bir yasa çıkaracağını söyledi.

Yayın Bakanı Willie Jackson yaptığı açıklamada yasanın Avustralya ve Kanada'daki benzer yasaları örnek alacağını ve dijital platformların yerel haber kuruluşlarıyla anlaşmaya varmaları için bir teşvik unsuru olmasını umduğunu söyledi.

Jackson, "Yeni Zelanda haber medyası, özellikle de küçük bölgesel ve topluluk gazeteleri, daha fazla reklamın internete taşınmasıyla mali açıdan yaşayabilir kalmakta zorlanıyor" dedi. "Haber içeriklerinden yararlananların bunun için gerçekten ödeme yapması kritik önem taşıyor."

Yeni yasa parlamentoda oylanacak ve iktidardaki İşçi Partisi'nin çoğunluğunun yasayı kabul etmesi bekleniyor.

Avustralya 2021 yılında, hükümete internet şirketlerinin medya kuruluşlarıyla içerik tedarik anlaşmaları yapmasını sağlama yetkisi veren bir yasa çıkarmıştı. Avustralya hükümeti tarafından geçen hafta yayınlanan bir inceleme, yasanın büyük ölçüde işe yaradığını ortaya koydu.

Son Haberler