YouTube 5,6 milyon videoyu kaldırmıştı, nedeni belli oldu

YouTube 5,6 milyon videoyu kaldırmıştı, nedeni belli oldu
Youtube, topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Temmuz ve Eylül 2022 aylarında 5,6 milyon videoyu platformundan kaldırdı.

Platform, iki ay boyunca 271.000'den fazla kaldırma başvurusu aldı. YouTube son blogunda, içeriği inceledikten sonra yaklaşık 29.000 itirazı eski haline getirdiğini belirtti.

YouTube'a göre, bu yılın Temmuz ayından Eylül ayına kadar, her 10.000 görüntülemenin 10 ila 11'i topluluk kurallarını ihlal eden içeriklerden oluşuyordu.

Ayrıca platform, sistemlerinin doğruluğunun daha net bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olacağı için, kaldırılan videolara yanıt olarak içerik oluşturucular tarafından gönderilen itirazların sayısını da takip etti.

Blogda ayrıca, gerçek dünyadaki korkunç zararları önlemenin, YouTube'dan tüm saldırgan içerikleri kaldıracağı anlamına gelmediği, çünkü genel olarak "açık tartışma ve özgür ifadenin" daha iyi toplumsal sonuçlara yol açtığına inandığı belirtildi.

Blog yazısında, "Ancak kullanıcılarımıza ya da platforma korkunç zararlar verebilecek içerikler konusunda sınırı çizmeye dikkat ediyoruz" denildi.

YouTube, şirkete göre, bu politika incelemesini bilgilendirmek için STK'lar, akademisyenler ve her taraftan ve farklı ülkelerden ilgili uzmanlarla da yakın bir şekilde çalıştığını söyledi.

"Farklı politika çizgileri çizmenin sonuçlarını anlamak için düzinelerce hatta yüzlerce video izliyoruz. Bir politika çizgisi çizmek asla tek bir videoyla ilgili değildir; bu, tüm videolar üzerindeki etkiyi, hangilerinin kaldırılacağını ve hangilerinin yeni kılavuz altında kalabileceğini düşünmekle ilgilidir. Bu kapsamlı incelemenin ardından ekip, politika çizgileri için çeşitli seçenekleri paylaşıyor ve her biri için kaldırılacak veya onaylanacak video örneklerini (ayrıca kaldırma ve yaş sınırlaması gibi farklı uygulama eylemlerini) detaylandırdığından emin oluyor." diyor Youtube.

Son Haberler