YouTube'da geçmişini kapatanlar artık bu özellikten faydalanamayacak

YouTube'da geçmişini kapatanlar artık bu özellikten faydalanamayacak
YouTube, hangi videoyu izlediğinin kayıt altına alınmasını istemeyen kullanıcılara karşı katı bir kural getirdi. Artık uygulama, geçmişini kapatanlara video önerisinde bulunmayacak. Kullanıcılar, uygulamada öneriler bölümü yerine boş bir sayfa görecek.

YouTube'da hangi videoyu izlediğinin kayıt altına alınmamasını isteyenler neyse ki uzun süredir böyle bir seçeneğe sahipler. YouTube'da "Ayarlar > Tüm geçmişi yönet" sayfasında izlediğiniz videoların geçmişe kaydedilmemesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu özelliği aktifleştirdikten sonra YouTube'da "Geçmiş" sayfasını açtığınızda sadece size özel video önerileriyle karşılaşıyorsunuz. Ancak bu durum çok yakında değişecek.

YouTube, artık "Geçmiş" sayfasında geçmişinizin kapalı olduğunu hatırlatacak:

YouTube, bir değişikliğe imza atarak "yeni izleyici deneyimi" kapsamında Geçmiş sayfasında size özel video önermeyecek, sadece bir uyarı mesajına yer verecek. Bu uyarı mesajı, "İzleme geçmişi kapalı (veya YouTube Türkiye'nin daha açıklayıcı çevirisi)" şeklinde olacak. Ayrıca izleme geçmişi ayarları için bir kısayol içeren tuşa da yer verilecek.

YouTube, neden böyle bir değişiklik yapıyor?

Aslında amaç sadece bu sayfadaki görünümü ve kullanıcılara aktif olan ayarları hakkında bilgi sunmak değil. Bu özelliği isteyerek kapatan kullanıcıların istediği deneyime uygun bir deneyim sunmak. Google, yeni özellik hakkında paylaştığı yazıda bunu şöyle açıklıyor:

YouTube'daki değişiklik, Google'ın açıklamasına göre önümüzdeki aylardan itibaren uygulamaya konulacak. Ancak özelliğin şimdiden bazı kullanıcılarda kullanıma sunulduğu da görülmeye başladı.

Son Haberler