YouTube'u reklam engelleyicilerle kullananlara kötü haber geldi!

YouTube'u reklam engelleyicilerle kullananlara kötü haber geldi!
YouTube kullanırken reklam engelleyici kullananları üzecek haber geldi. Yakın gelecekte reklam engelleyici kullananlara video göstermeyi durdurabilir. Yani artık bu uygulamalar kullanılamayacak.

İnternetteki birçok web sitesi ücretsiz olarak sunulsa da, gelirlerinin büyük bir kısmı reklamlardan geliyor. Birçok içerik oluşturucunun videolarındaki reklamlardan gelir elde ettiği YouTube'da da durum farklı değil. Ancak, bu reklamların görüntülenmesini ve dolayısıyla sitelerin gelir kaynağını engelleyen reklam engelleyici eklentiler bulunuyor.

Reddit'te bu haftanın başlarında yayınlanan raporlara göre bazı kullanıcılar, YouTube'da video izlemeye çalışırken, reklam engelleme yazılımı devre dışı bırakılana kadar oynatmanın engellendiğini belirten, aşağıdaki bildiri ile karşılaştı. Bu uyarı, daha sonra YouTube alt dizininde bir YouTube çalışanı tarafından da doğrulandı.

m4xrcl5b-oshz.png

Yalnızca YouTube'un değil içerik oluşturucuların da gelirinin büyük bir bölümünün reklamlardan geldiği göz önüne alındığında, YouTube'un artık platformda reklam engelleyicileri neden istemediği ve bu özelliği test etmeye karar verdiği anlaşılabilir bir durum. Yine de, aynı ileti dizisindeki birçok kullanıcı, sitedeki videolarda reklam yerleşimindeki belirgin artıştan dolayı duydukları hayal kırıklığını da dile getirmeye devam ediyor.

Tahmin edilebileceği gibi, YouTube, sitede reklam görmek istemeyen kullanıcıları yakalamayı umarak Premium abonelikleri artırmak istiyor ve aynı bildiri ile kullanıcılar, diğer avantajlarının yanı sıra videolardaki reklamların kaldırılmasını da içeren YouTube Premium'u denemeye teşvik ediliyor.

Son Haberler