Zararlılarmış. Telefonunuzdan silmeniz gereken 5 uygulama! Hemen kaldırmalısınız

Zararlılarmış. Telefonunuzdan silmeniz gereken 5 uygulama! Hemen kaldırmalısınız
Dünya genelinde siber saldırganlarla mücadele devam ederken cep telefonlarında bulunan zararlı uygulamalar listesi paylaşıldı. Eğer cep telefonunuzda bu uygulamalardan herhangi biri varsa hemen kaldırın

Android cihazlarda yer alabilen bazı uygulamaların siber tehdit içerdiği bildirildi. Teknoloji uzmanları tarafından yapılan açıklamanın ardından ise dört uygulama Google Play Store'dan kaldırıldı.

Öte yandan bir uygulamanın da tehdit unsuru oluşturabileceği bildirildi.

DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Bir antivirüs firması tarafından bazı Android uygulamaların kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı yaydığı iddia edildi.

Toplamda 2 milyondan fazla indirilen bu uygulamalarla ilgili yetkililer hemen silin uyarısı yaptı.

Milyonlarca kişinin kullandığı o uygulamalarla ilgili detaylar ise şu şekilde.

apple-1867461-960-720.jpg

Tom's Guide'ın haberine göre, Google Play Store'da başka bir kötü amaçlı Android uygulama grubu keşfedildi. İlk olarak bir antivirüs firması tarafından keşfedilen bu uygulamaların, kullanıcıları onları indirmeleri için kandırmak adına yardımcı programlar ve optimize edici programlar gibi göründüğü belirtildi.

Söz konusu haberde adı verilen uygulamalar şöyle sıralandı:

Bluetooth device auto connect - 1 milyon indirme
Bluetooth & Wi-Fi & USB driver - 100 bin indirme
Volume, Music Equalizer - 50 bin indirme
Fast Cleaner & Cooling Master - 500 indirme

Kötü amaçlı uygulamaların tümünün Google tarafından Play Store'dan kaldırıldığı aktarıldı. Ancak, Android tabletinizde veya akıllı telefonunuzda bunlardan herhangi biri hâlâ yüklüyse, cihazlarınıza ve verilerinize yönelik oluşturabilecekleri tehditlerin kurbanı olmamak için bunları hemen silmeniz gerektiği ifade edildi.

GOOGLE HAREKETE GEÇTİ! SÖZCÜDEN AÇIKLAMA GELDİ


Habere göre, bir Google sözcüsü, Tom's Guide'a yaptığı açıklamada, söz konusu uygulamalar hakkında daha fazla bilgi vererek "Raporda tanımlanan uygulamaların tümü Google Play'den kaldırıldı. Güvenliği ve gizliliği ciddiye alıyoruz ve politikalarımızı ihlal eden uygulamalar bulduğumuzda harekete geçiyoruz." ifadelerini kullandı.

smartphone-431230-960-720.jpg

"TUBEBOX" DETAYI


Öte yandan haberde, TubeBox isimli bir uygulamadan da bahsedildi. Şirket tarafından keşfedilen ve yeni raporda ele alınan kötü amaçlı uygulamalardan TubeBox'un bir milyondan fazla indirme aldığı ve uygulamanın, kullanıcıları video ve reklam izledikleri için ödüllendirmeyi vaat etmesine rağmen vaatlerini asla yerine getirmediğinden söz edildi.

Kaynak: Mynet.com

Son Haberler