Huawei ambargosu Apple'a yaradı! Apple gelirleri %35 arttı

Huawei ambargosu Apple'a yaradı! Apple gelirleri %35 arttı
Apple, ABD ambargosu nedeniyle liderlikten düşen Huawei'in koltuğuna oturdu.

Özellikle Asya pazarında ABD ambargoları sebebiyle düşüşe geçen Huawei'den boşalan liderlik koltuğuna beklenmedik bir şekilde Apple oturmayı başardı. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde iPhone tasarımlarında da değişikliğe giden şirket, 5G desteğinin de gelmesiyle beraber giderek popülerleşti.

Hatta Apple 2021 yılında, iPhone 13 serisinin de satışa çıkmasıyla birlikte gelirlerini yıllık bazda yüzde 35 yükselterek 196 milyar dolar kazandı ve bu anlamda dünyanın en başarılı şirketi oldu. Aynı zamanda tüm dünyadaki akıllı telefon gelirlerinin de yüzde 44'ünü elinde tuttuğunu belirtelim.

Tabii bu başarı yalnızca Huawei'nin çöküşü ve Apple'ın Çin pazarında yükselişi sayesinde ortaya çıkmadı. Şirket aynı zamanda Hindistan, Tayland, Vietnam ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli bölgelerde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı.

Buna ek olarak, tüm dünyada başlayan 5G dönüşüm süreci, bu bağlantıyı destekleyen telefonlara olan ilgiyi de artırdı. Tabii pek çok üretici bunu fırsata çevirmek için akıllı telefon fiyatlarını yükselttiler. Fakat Apple, iPhone fiyatlarını aynı tutarak kutu içerisinden adaptörü çıkarmayı tercih etti.

Bu sebeple, 2021'de 825 dolara ulaşan genel ASP'sinde (cihaz bazında ortalama satış fiyatı) yüzde 14'lük bir artış yaşadı. Yıllık gelirini yüzde 11 artırarak 72 milyar dolar kazanan Samsung ise ASP'sini yüzde 5 artırarak 263 dolara çıkardı.

Dolayısıyla 2021 yılında üreticilere 450 milyar dolar civarında gelir kazandıran akıllı telefon pazarında tek başına 200 milyar dolar seviyesine gelen Apple, önümüzdeki yıllarda da pazarı domine edeceğinin sinyallerini veriyor.

Son Haberler