Huawei Kazançları Neden Düşüyor? ABD Yaptırımı Huawei'yi Kötü Etkiledi!

Huawei Kazançları Neden Düşüyor? ABD Yaptırımı Huawei'yi Kötü Etkiledi!
Çinli teknoloji şirketi Huawei, gelir kaybı yaşamaya devam ediyor. Şirketin 2020 yılına kıyasla açıklanan cirosu ve kazancı oldukça farklıydı. Önemli...

Çinli teknoloji şirketi Huawei, gelir kaybı yaşamaya devam ediyor. Şirketin 2020 yılına kıyasla açıklanan cirosu ve kazancı oldukça farklıydı. Önemli bir düşüş olduğu açıkça görüldü. Peki bu düşüşün arkasında ne var? Çin ve ABD arasında yaşanan ticari ambargolar ve çok daha fazlası şirketleri etkiliyor. Çinli şirketler, yurt dışına açılma konusunda bazı sıkıntılarla karşılaşıyor. Ancak her şeye rağmen Huawei güzel bir performans sergiliyor diyebiliriz. Söz konusu gelişmeler arasında Huawei'nin 2021 yılının ilk yarısındaki kazançları da yer almaktaydı. 2020 yılına kıyasla milyar dolar farklı düşüş dikkat çekti. Artması beklenen kazançların daha da düştüğü görülünce insanlar nedenini merak etti.

Huawei Kazançları Düştü!

Huawei, 2020 yılının ilk 6 ayında 64,2 milyar dolar gelir elde etmişti. Ancak 2021 yılının ilk 6 ayında ise açıklanan gelir miktarı 49,6 milyar dolar oldu. %29'a yakın bir düşüş olduğu belli oldu. Huawei, bu kayıpla beraber satış miktarında düşüş yaşandığını tescilledi. Ayrıca ABD pazarında faaliyet göstermekte zorluk çeken şirket, ambargodan etkilendiğini göstermiş oldu. Kendi işletim sistemini de kullanıyor oluşu nedeniyle tercih edilememesi bir noktada normal karşılanabilir. Fakat bir anda bu kadar fazla değer kaybı yaşamasına anlam verilemedi. Huawei, yalnızca ABD ambargosu değil aynı zamanda farklı stratejik hamlelerinden ötürü de gelir kaybında düşüş yaşadı.

Honor'u Satması Gelirlerini Düşürdü!

Huawei, kendisine bağlı olan teknoloji şirketi Honor'u satmıştı. Honor satışından sonraki süreçte ise bazı akıllı telefon modellerini kendisi satamamıştı. Haliyle bu durum Huawei açısından gelir kaybında düşüşe neden oldu. Honor satışından gelir gelse dahi akıllı telefon veya teknolojik ürün satışından aynı şekilde daha az gelir elde edildi. Yine de önümüzdeki senenin ilk 6 ayında Huawei için daha pozitif ve aktif geçmesi bekleniyor. En azından 2021 yılının ilk 6 ayından daha iyi olacağı düşünülmekte. Huawei, son zamanlarda ürettiği ürünlerle beraber durumu telafi edecektir. Ancak bir noktada ürünlerin kalitesi ve teknolojiyle olan bağlantısı da çok önemli. Rakiplerine nazaran etkili bir model ile satış yapar ise elbette farkını ortaya koyacaktır.

Huawei Yeni Ürünler Çıkarıyor

Öte yandan satıştan elde ettiği kazançları düşen Huawei, yeni ürünlerini piyasaya sürerek gelecek yıla hazırlık yapıyor. Şirketin, bu yıla özel böyle bir düşüş yaşadığı tahmin edilmekte. Honor satışı olmasa idi çok daha fazla gelir kazanılabilirdi. Ancak Honor'un satışından elde edilen pay düşünüldüğünde o pay buradaki rapora eklenmedi. Bu nedenle asıl tablo çok daha farklı gözüküyor. Önümüzdeki yılın verileri çok daha gerçekçi olabilir. 2022 yılı ilk 6 aylık verileri incelediğimizde görmüş olacağız.

Son Haberler