IBM, Yeni 7nm Telum İşlemcisini Tanıttı

IBM, Yeni 7nm Telum İşlemcisini Tanıttı
IBM, Hot Chips 33 konferansında yeni 7nm Telum işlemcisini tanıttı. İşlemci, dolandırıcılıkların gerçek zamanlı olarak ele alınmasına yardımcı olabilecek...

IBM, Hot Chips 33 konferansında yeni 7nm Telum işlemcisini tanıttı. İşlemci, dolandırıcılıkların gerçek zamanlı olarak ele alınmasına yardımcı olabilecek kurumsal iş yüklerine derin öğrenme çıkarımı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Üç yıllık geliştirme sürecinin ardından IBM, sonunda bu çığır açan teknolojiyi yaratmayı başardı. Çipe sahip ilk sistemin 2022'nin ilk yarısında çıkması bekleniyor.

Çip, müşterilerin bankacılık, finans, ticaret, sigorta ve müşteri etkileşimleri genelinde geniş ölçekte iş içgörüleri elde etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yeni işlemci ile uygulamalar, verilerin bulunduğu yerde verimli bir şekilde çalışabilir. IBM, bu yaklaşımın, çıkarımı işlemek için önemli bellek ve veri taşıma yetenekleri gerektiren geleneksel kurumsal yapay zeka yaklaşımlarından çok daha iyi olduğunu söylüyor.

Yeni işlemci artık kritik görev verilerine ve uygulamalara yakın olduğundan, kuruluşların uzun vadede performansı etkileyebilecek platform AI çözümlerini çağırmak zorunda kalmadan gerçek zamanlı hassas işlemler için yüksek hacimli çıkarımlar yapması daha kolay olacak. Çalıştırmak. IBM şunları söyledi:

"Çip, heterojen kurumsal sınıf iş yüklerinin talepleri için optimize edilmiş, 5GHz'den fazla saat frekansıyla çalışan, derin süper skaler sıra dışı talimat hattına sahip 8 işlemci çekirdeği içeriyor."

IBM ayrıca, çekirdek başına 32 MB önbellek sağlayan ve 32 Telum yongasına ölçeklenebilen önbellek ve yonga ara bağlantı altyapısını tamamen yeniden tasarladığını ve yeni çift yongalı modül tasarımının 22 milyar transistör ve 17'de 19 mil kablo içerdiğini de sözlerine ekledi. metal katmanlar.

IBM işlemciyi geliştirmiş olsa da, aslında Samsung tarafından 7nm aşırı ultraviyole teknolojisi üzerine inşa edildi ve IBM Research AI Hardware Center tarafından yapılan ilk çip. Araştırma merkezi ayrıca yakın zamanda silikon ve yarı iletken inovasyonunda bir ölçüt olan 2nm moduna ölçeklendirmeyi duyurdu.

Son Haberler