İklim Değişikliği Konusu, Wikipedia'nın Yabancı Dillerdeki Sürümlerinde Süphe Uyandırıyor

İklim Değişikliği Konusu, Wikipedia'nın Yabancı Dillerdeki Sürümlerinde Süphe Uyandırıyor
BBC News tarafından yapılan yeni bir araştırma, yılın en büyük iklim olayı olan COP26'dan sadece bir hafta sonra, birkaç yabancı dildeki Wikipedia sürümünün...

BBC News tarafından yapılan yeni bir araştırma, yılın en büyük iklim olayı olan COP26'dan sadece bir hafta sonra, birkaç yabancı dildeki Wikipedia sürümünün iklim değişikliği konusunda şüphe uyandırdığını ortaya çıkardı. Vikipedi'nin çeşitli versiyonlarının Swahili, Kazak ve Belarus versiyonları da dahil olmak üzere yanlış bilgiler içerdiği kaydedildi.

Wikimedia Foundation kıdemli program stratejisti Alex Stinson'a göre çözüm, bilimde geçmişi olan daha fazla editörün iklim değişikliği sayfalarını kendi dillerinde hızlandırması ve daha iyi yönetmesi için. Farklı dillerde daha fazla gönüllünün platformda pazarlanan komplo sayısını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

BBC, bulduğu içeriğin bir kısmına atıfta bulunarak, Çin Wikipedia'nın bugün dünya çapında artan sıcaklıkların olası bir nedeni olarak güneş aktivitesini listelediğini söyledi. Güneş'in Dünya'nın iklimini etkilemesi mümkün olsa da NASA, mevcut ısınmanın neden Güneş'in olmadığını açıklayan ayrıntılı bir cevap veriyor.

Yabancı dildeki Wikipedia girişlerinin hata içermesinin nedenlerinden biri, daha az kişinin düzenleme yapmasıdır. Diğer bir neden de, sitenin İngilizce versiyonunda olduğu gibi iklim değişikliği sayfalarını yakından izleyen gönüllü editörlerden oluşan özel bir ekibinin olmamasıdır.

Yabancı dildeki Wikipedia sürümlerinde editörlerin sayısı arttıkça, özel grupların izleme sayfalarına sahip olma olasılığı artabilir. Ne yazık ki, bazı dillerin çok az konuşmacısı ve daha az Wikipedia editörü var, bu yüzden sorun platformun daha küçük sürümlerinde devam edebilir.

Bu haftanın başlarında Neowin, Wikimedia'nın İçerik Çevirisi aracının lansmanından bu yana bir milyon Wikipedia makalesi oluşturmaya yardımcı olduğunu bildirdi. Vakıf ayrıca Soyut Wikipedia üzerinde çalışıyor. Bu projelerin her ikisi de yabancı dildeki Wikipedia sürümlerindeki içeriği artırmaya yardımcı olur ve ayrıca yanlış içeriğin ayıklanmasını sağlamak için kullanılabilir.

Son Haberler