İngiliz Ev Bilgisayarının Öncüsü Clive Sinclair Hayatını Kaybetti

İngiliz Ev Bilgisayarının Öncüsü Clive Sinclair Hayatını Kaybetti
The Guardian'a konuşan kızı Belinda Sinclair'e göre ZX serisi gibi uygun fiyatlı ev bilgisayarlarının yaratılmasıyla ünlü Sir Clive Sinclair, 81 yaşında...

The Guardian'a konuşan kızı Belinda Sinclair'e göre ZX serisi gibi uygun fiyatlı ev bilgisayarlarının yaratılmasıyla ünlü Sir Clive Sinclair, 81 yaşında vefat etti. Bir BBC raporuna göre Sinclair'in kızı, babasının bir süredir kanserle yaşadığını söyledi.

1980'lerde Sinclair, ZX80, ZX81 ve ZX Spectrum dahil olmak üzere birçok ev bilgisayarını piyasaya sürmeyi başardı. O zamanlar kişisel bilgisayarlar çok pahalıydı ama Sinclair makinelerini 100 sterline satmayı başardı ve bu da onları herkesin satın alabileceği bir şey haline getirdi. Bu makinelerin tümü popülerdi, ancak daha sonraki girişimi, Sinclair C5 adlı bir elektrikli araç, bir fiyaskoydu ve ona finansal olarak mal oldu. Daha sonra bilgisayar işini Alan Sugar's Amstrad'a sattı.

Belinda Sinclair, C5 ve onu yakalayamaması hakkında yorumda bulundu:

"Bazen [icatlarıyla] biraz erken davrandığını düşünüyorum. İnsanların sevebilecekleri veya ihtiyaç duyabilecekleri şeyleri, istediklerini bilmeseler de hayal etmede çok iyiydi.”

Popüler ev bilgisayarlarından önce Clive Sinclair, Sinclair Cambridge Elektronik Cep Hesaplayıcı'yı da geliştirdi. Sinclair Cambridge, 1970'lerin başında ilk üretildiğinde pahalıydı, ancak 1975'te fiyat 15 £ 'a düştü. Science Museum Group'a göre, hesap makinesinde ciddi bir kusur vardı; Belirli bir kullanım süresinden sonra ekonomik üründe kullanılan ucuz bileşenlerin oksidasyonu nedeniyle hesap makinesi kapatılamadı.

Mucit, kesinlikle kabul ettiğimiz daha ucuz ev bilgisayarlarının yolunu açmış olsa da, ürünlerini günlük olarak hiç kullanmadı. Yıllar boyunca görüşmecilere bilgisayar veya e-posta kullanmadığını söyledi ve kızı hesap makinelerinden birini hiç taşımadığını iddia ederek bunun yerine bir hesap cetveli seçti.

Son Haberler