İnsan kanında mikroplastiklere rastlandı! Peki bu ne manaya geliyor?

İnsan kanında mikroplastiklere rastlandı! Peki bu ne manaya geliyor?
Mikroplastik kirlilik ilk defa insan kanında tespit edildi. Üstelik test yapılan kişilerin %80'inde bu durum saptandı. Yeni yapılan bu keşif, parçacıkların vücutta dolaşabileceğini ve organlara yerleşebileceğini gösteriyor. Peki bu durum neyi gösteriyor?

Yeni yapılan bu keşif, parçacıkların vücutta dolaşabileceğini ve organlarda birikebileceğini düşündürmektedir. Sağlık etkileri henüz bilinmemektedir. Ancak araştırmacılar, mikroplastiklerin insan hücrelerine zarar verebileceğinden endişe ediyor.

Bilim adamları, tümü sağlıklı yetişkinler olan 22 anonim bağışçıdan alınan kan örneklerini analiz etti ve bunların 17'sinde plastik parçacıklar buldu. Genellikle içecek şişelerinde kullanılan PET plastik ile gıda ve diğer ürünleri paketlemek için kullanılan polistiren'in insan vücudundan dolaştığı gözlemlendi. Kan örneklerinin dörtte biri ise polietilen bulundu.

Hollanda'daki Vrije Universiteit Amsterdam'da ekotoksikolog olan Profesör Dick Wissack, "Çalışmamız ilk kez kanımızda polimer parçacıkları olduğunu gösteriyor. Bu çığır açan bir sonuç. Ancak araştırmamızı genişletmemiz ve mrnek boyutunu artırmamız gerekiyor" dedi.

Vissack, önceki araştırmalar, bebeklerin dışkılarında yetişkinlere göre 10 kat daha fazla mikroplastik bulunduğunu ve plastik şişelerle beslenen bebeklerin günde milyonlarca mikroplastik yuttuğunu ayrıca belirtti.

Environment International dergisinde yayınlanan yeni çalışma, 0,0007 mm kadar küçük parçacıkları tespit etmek ve analiz etmek için mevcut teknolojiyi kullanıyor.

Yakın zamanda yapılan başka bir araştırma, mikroplastiklerin kırmızı kan hücrelerinin dış zarlarına yapışabileceğini ve oksijen taşıma yeteneklerini sınırlayabileceğini buldu. Parçacıklar hamile kadınların plasentasında da bulundu ve hamile farelerde akciğerlerden kalp, beyin ve fetüsün diğer organlarına hızla geçtiler.

Bilim adamları şuan mikroplastiklerin ve nanoplastiklerin insan vücudunun yapısını ve süreçlerini nasıl etkilediğine ve hücreleri nasıl dönüştürdüklerine ve dönüştürdüklerine ve özellikle kanserojeni nasıl indüklediklerine dair daha ayrıntılı çalışmalar üzerinde çalışıyor.

The Guardian

Son Haberler