Instagram 'Mola Ver' Adlı Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

Instagram 'Mola Ver' Adlı Yeni Bir Özelliği Test Ediyor
"Mola Ver"in ana odak noktası, tahmin edebileceğiniz gibi, ekran başında geçirilen zamana arada bir "mola vererek" kullanıcıların sosyal medyada daha az...

"Mola Ver"in ana odak noktası, tahmin edebileceğiniz gibi, ekran başında geçirilen zamana arada bir "mola vererek" kullanıcıların sosyal medyada daha az zaman geçirmelerini sağlamaya çalışmak olacak.

Instagram'ın başkanı Adam Mosseri dün bu yeni özelliğin beta aşamasına geldiğini ve Aralık ayında başlamasının beklendiğini duyurdu. Duyuru, Instagram'ın ana hesabı tarafından Twitter'a gönderilen bir videoda yapıldı.

Bu hareket şaşırtıcı bir şekilde Instagram'dan farklı, en azından şu ana kadar yaptıklarına bakılırsa - yani bizi zaman ve gerçekliğin izini kaybedene kadar sosyal medya platformunda durmadan aşağı doğru kaymanın kaçınılmaz girdabına gittikçe daha fazla çekiyor.

Heck, Instagram geçtiğimiz aylarda Çocuklar için bir Instagram başlatmak için bile çalışıyordu ve entegre ebeveyn denetimleriyle de olsa çocukları çok küçük yaşlardan itibaren sosyal medyaya dahil etmenin "yapılması gereken doğru şey" olduğuna inandıkları için sonsuz tepkiler alıyordu. (Instagram for Kids, iddiaya göre Instagram'ın daha acil özellikler üzerinde çalışmasına izin vermek için şu anda duraklatılıyor.)

"Mola Ver"in yapacağı şey, kullanıcılara düzenli olarak bildirimler sunarak, gerektiğinde geri çekilmelerini ve platformdan ara vermelerini istemektir. Elbette kullanıcılar üzerinde zorlanmayacaklar, ancak gelecekte Instagram'ın güncellenmiş Ayarlarından katılmayı seçerseniz kullanılabilirler.

Bu hafta "Mola Ver" adlı yeni bir özelliği test etmeye başladık. Bu katılım kontrolü, seçtiğiniz bir sürenin ardından uygulama içi mola hatırlatıcıları almanızı sağlar.

On, yirmi veya otuz dakika gibi belirli bir süre boyunca kaydırma yaptıktan sonra, bildirimler ekranınızda açılır. Ana sayfa akışımızda sonsuz gibi görünen gönderilerde dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini hepimiz biliyoruz ve bu bizi gerçeğe geri döndürmek ve zamanı daha iyi takip etmeye teşvik etmek içindir.

Bu bildirimler tüm ekranınızı kaplayacak ve göz ardı edilmesi çok kolay olan anlık bir afiş değil, tıklanması gerekecek.

Sizi Instagram'ın yaratabileceği zihinsel boşluktan çıkarmak için küçük öneriler sunacak, sizi "Instagram'ı kapatarak sıfırlamak için bir dakikanızı ayırın" veya "birkaç derin nefes alın, ne düşündüğünüzü yazın, dinleyin. En sevdiğiniz şarkıya, yapılacaklar listenizden bir şeyler yapın.”

Mosseri, Çarşamba günü yayınlanan Twitter videosunda "Mola Ver" şu anda Instagram'ın toplam kullanıcı tabanının %1–2'sinde test ediliyor, diyor. Her şey yolunda giderse, önümüzdeki aya kadar herkese dağıtılmalıdır.

Instagram, platformunun günlük kullanıcılar için bağımlılık yaratan ve potansiyel olarak zararlı özelliklerinin uzun süredir farkındaydı ve özellikle gençlerin zihinsel sağlığı üzerindeki zararlı etkileri gibi önemli istatistikleri görmezden geldiği için çok sayıda eleştiri aldı. O zamandan beri Instagram, gençlerin Instagram hesapları için isteğe bağlı ebeveyn kontrolleri oluşturduğunu duyurdu.

Elbette hiçbiri sadece biz kullanıcılarla ilgili değildi; hepsi büyük bir iş - ve belki de eleştiri sonunda Instagram'ın itibarını, onları beyaz bir şövalye hareketine zorlayacak kadar etkilemeye, hüsrana uğramış Instagram kullanıcılarının iyi tarafına geri dönmeye başlamıştı.

Instagram'ın yakında çıkacak olan "Mola Ver" özelliğinin amaçlandığı gibi çalışıp kendimize ve zamanımıza daha iyi bakmamıza yardımcı olacağını düşünüyor musunuz? Yoksa bu tür bildirimleri görmezden gelmek ve hatta çok can sıkıcı hale gelirse geri çekilmek çok kolay olabileceğinden, eskisi gibi devam edeceğimizi mi düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin!

Son Haberler