Instagram, Threads Uygulamasını Kullanımdan Kaldırıyor

Instagram, Threads Uygulamasını Kullanımdan Kaldırıyor
Instagram Threads, Instagram kullanıcıları ile mesaj gönderip almaya odaklanan bir uygulama olan 2019'da piyasaya sürüldü. Ne yazık ki, Meta, uygulamanın...

Instagram Threads, Instagram kullanıcıları ile mesaj gönderip almaya odaklanan bir uygulama olan 2019'da piyasaya sürüldü. Ne yazık ki, Meta, uygulamanın durdurulacağını ve Aralık ayından itibaren artık kullanılamayacağını duyurdu, 9to5Mac'e göre.

Instagram Threads üretimi durduruluyor ve Aralık ayından itibaren kullanılamayacak

Instagram Threads uygulaması önümüzdeki ayın sonunda devre dışı bırakılacak, 23 Kasım'dan itibaren ise kullanıcılar Threads uygulamasının kullanımdan kaldırıldığını ve yakında çalışmayı durduracağını belirten mesajlar alacak. Bu kullanıcılar, Threads üzerinden mesaj göndermeye çalıştıklarında ana Instagram uygulamasına yönlendirilecekler.

Başlangıçta, duyurusu ve lansmanı üzerine Instagram, uygulamanın yakın arkadaşların birbirleriyle iletişim kurması için tasarlandığını belirtti. Bununla birlikte, uygulama Instagram kullanıcıları arasında hiçbir zaman popüler olmadı ve bu, şimdi öldürülmesinin ana nedenlerinden biri.

Instagram, Hikayeler ve Instagram Direct gibi arkadaşlarınızla paylaşmanın ve bağlantı kurmanın yollarına sahiptir. Ancak şirket, insanların daha samimi arkadaş çevresi için ayrı bir uygulamaya ihtiyaç duyduğunu düşündü ve bu nedenle şirket, Threads'i kurduğunu belirtti.

Ancak, planlandığı gibi gitmedi. Facebook şirketinin son zamanlarda yaptığı isim değişikliği ve marka değişikliği ile birlikte ürünlerine de odaklandığı ve yeniden değerlendirdiği görülüyor. Bunun da ötesinde, Facebook Messenger ve Instagram'ın birleşmesi ile emoji tepkileri ve uygulama temaları Instagram Direct'e geçerek kullanıcı deneyimini daha da zenginleştirdi.

Instagram Threads, sonlandırma sürecini başlatırken, hem iOS hem de Android kullanıcıları, uygulamanın Aralık ayında kapatılacağına dair bildirimler görmeye başlayacak ve Instagram'ın Yardım Merkezi de Threads'in artık desteklenmeyeceğine dair bir bildirim gösterecek. Destek sona erdiğinde, uygulama App Store ve Google Play Store'dan kaldırılırken mevcut kullanıcılar çıkış yapacak. Ancak tüm Threads özellikleri, bu yılın sonunda uygulama kapandığında ana Instagram uygulamasında kullanılabilecek.

Ana Instagram uygulaması, sabırsızlıkla beklenecek daha fazla özellik alıyor

Bir Threads kullanıcısıysanız bu haberi duymak hoşunuza gitmese de, Instagram uygulaması son aylarda bir sürü iyileştirme alıyor, bu yüzden ona geçiş yapmak sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Deneyimi daha da iyi hale getirmek için şirketin son zamanlarda Instagram'a eklemeye çalıştığı şey burada.

Öncelikle, sizi spam yapan sahte hesapları ve bot tarafından oluşturulan hesapları önlemek için Instagram, kayıt sürecinde bir adım olarak video selfie kaydı isteyecektir. Video selfie kaydı, Instagram'a kaydolan kişinin gerçek bir insan olduğunu doğrulamak için kullanılacak ve elbette bu videolar uygulamada hiçbir yerde gösterilmeyecek ve 30 gün içinde sosyal medya platformunun sunucularından silinecek.

Yakında uygulamanın arayüzüne gelecek olan bir başka harika şey de Instagram Hikayelerini "Beğenme" olasılığı. Şimdiye kadar, bir Hikayeye tepki olarak emojilerle tepki verebilir veya mesaj gönderebilirsiniz, ancak basit bir Beğen işlevi mevcut değildi. Görünüşe göre şirket, Hikayelere tepki vermeyi hızlı ve kolay bir şey haline getirecek bu temel özelliği sunmaya çalışıyor.

Ek olarak, tersine mühendis ve mobil geliştirici Alessandro Paluzzi'ye göre Instagram "Canlı" yayın sunucuları, canlı yayınlarına moderatör ekleme seçeneğine sahip olacak. Bu, canlı akış için akışı ve sohbeti kontrol altında izlemeye yardımcı olacak ve en sevdiğiniz içerik oluşturucuların canlı akışını kesintiye uğratan gereksiz troller olmadan iletişimi daha keyifli hale getirecek.

Instagram'ın alacağı bir diğer kullanışlı özellik de aslında ondan "Mola Ver" uyarısı. Akıllı telefon bağımlılığından muzdarip kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Son Haberler