Instagram, Yeni Favoriler Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Instagram, Yeni Favoriler Özelliği Üzerinde Çalışıyor
Instagram, "Favoriler" adlı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu, Facebook'ta zaten mevcut olan ve gönderilerini görmek istediğiniz kişileri zaman...

Instagram, "Favoriler" adlı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu, Facebook'ta zaten mevcut olan ve gönderilerini görmek istediğiniz kişileri zaman çizelgenizde ilk sıraya koyan bir özellikle aynı şekilde çalışacak şekilde geliştiriliyor.

Alessandro Paluzzi'ye göre, favorilerinizden gelen gönderiler özet akışında daha yüksekte gösteriliyor. Şimdilik bu “Favoriler” özelliği, kullanıcının ayarlarında aynı isimli bir sekme ile karşımıza çıkacak. Ardından kullanıcılar bu bölüme kaç takipçi eklemek istediklerini seçebilirler.

Facebook'unkiyle aynı şekilde çalışırsa, insanlar "Favoriler" bölümüne 30'a kadar arkadaş atayabilecekler.

Instagram henüz bu özelliği eklememiş olsa da, kullanıcıların önce favori takipçilerini görmek için yararlanabilecekleri başka ince ayarlar da var. Örneğin, bazı kişiler için bildirimleri açmak, bir arkadaşı daha iyi sıralamak için harika bir yoldur.

Daha açık olan diğer seçenek, bu kişiyle etkileşim kurmaktır: gönderilerini beğenin ve yorum yapın, onlarla doğrudan mesajlar yoluyla konuşun, vb.

Geçtiğimiz günlerde Instagram'ın başkanı Adam Mosseri, Instagram'ın algoritmasının nasıl çalıştığını açıkladı. Uygulamanın, takip ettiğiniz kişilerin gönderilerine odaklandığını söylüyor. Gönderilenler, bu gönderileri yapan kişiler ve kullanıcının tercihi hakkındaki bilgilerle uygulama “sinyalleri” bulur. Instagram'ın önem sırasına göre kullandığı sinyaller şunlardır:

  • Yazı hakkında bilgi: Bunlar hem bir gönderinin ne kadar popüler olduğuna dair sinyallerdir. Kaç kişinin beğendiğini düşünün ve içeriğin kendisi hakkında daha sıradan bilgiler, örneğin ne zaman yayınlandığı, bir video ise ne kadar uzun olduğu ve eğer varsa hangi konum, ona bağlıydı.
  • Gönderen kişi hakkında bilgi: Bu, kişinin sizin için ne kadar ilginç olabileceğine dair bir fikir edinmemize yardımcı olur ve son birkaç hafta içinde insanların o kişiyle kaç kez etkileşime girdiği gibi sinyalleri içerir.
  • Senin aktiviten: Bu, neyle ilgilenebileceğinizi anlamamıza yardımcı olur ve kaç gönderiyi beğendiğiniz gibi sinyalleri içerir.
  • Biriyle etkileşim geçmişi: Bu bize, belirli bir kişiden gelen gönderileri görmekle genel olarak ne kadar ilgilendiğinize dair bir fikir verir. Bir örnek, birbirinizin gönderilerine yorum yapıp yapmadığınızdır.

Son Haberler