Instagram Yorum ve Mesajlara Sınırlama Getirdi!

Instagram Yorum ve Mesajlara Sınırlama Getirdi!
Instagram, aldığı yeni önlemlerle beraber özel mesaj ve yorumlarla ilgili yeni bir güncelleme yaptı. Buna göre ünlü isimlerle beraber pek çok kişinin...

Instagram, aldığı yeni önlemlerle beraber özel mesaj ve yorumlarla ilgili yeni bir güncelleme yaptı. Buna göre ünlü isimlerle beraber pek çok kişinin yararlanabileceği uygulamasını başlattı. Artık kullanıcılar, kendileri hakkında yapılan kötü yorumları ve mesajları sınırlandırabilecekler. EURO 2020 sonrası yaşanan kötü olaylar herkesi üzmüştü. Irkçı yorumların önüne geçilmesi konusunda zorluklar yaşanmıştı. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, bu soruna bir el attı. Artık otomatik olarak yorumların sınırlandırmasını seçebileceksiniz. Üstelik bunu yaparken sizi takip eden kişiler arasında da çeşitli ayrımlar yapılacak.

Yorumlar Nasıl Sınırlandırılacak?

Yorumların sınırlandırma kriteri oldukça farklı. Öncelikle sizi yeni takip eden kullanıcıların yorumları üst sıralarda gözükmeyecek. Bazıları hiç gözükmeyedebilir. Sınırlandırma işleminin bir diğer kriteri ise sizi takip etmeyenler olacak. Eğer bir kullanıcı sizi uzun süredir takip ediyorsa yorumlarının gözükme ihtimali vardır. Ancak öbür türlü yorumlar kolay kolay gözükmeyecek. Elbette bu tercih size bağlı. Yani kullanıcı yorumlarının tümünü görmek istiyorsanız bu özelliği kullanmak zorunda değilsiniz.

Kötü Yorumlar Otomatik Engelleniyordu

Instagram, kısa süre önce duyurduğu otomatik filtreleme özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Böylelikle herhangi bir ayara gerek duymadan küfürlü konuşan, ırkçılık veya hakaret içerikli sözler sarf edenler belirli filtreleme testine yakalanıyordu. Instagram'ın bu hamlesi yeteri kadar etkili olmayınca yeni bir özellikle beraber kişinin isteğine bağlı olarak bu sınırlandırma özelliği getirildi. Son zamanlarda artan ırkçılık ve taşkınlığa karşı bu önlemin oldukça yerinde olduğu ifade ediliyor. Yalnızca şu an için değil gelecekte de işe yarayacağı şüphesiz.

Mesajlar da Filtrelenecek

Bazı kullanıcılar, taşkınlıkları sadece yorum yoluyla değil aynı zamanda mesaj bölümünden de gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca Instagram'ın aldığı önlemler de çeşitlendi. Daha kapsamlı bir önlem almayı tercih eden sosyal medya şirketi, mesajlarda da filtreleme özelliğini devreye soktu. Instagram'ın yanı sıra YouTube'da da filtreleme olduğu biliniyor. Küfür yorumlar yayınlanıyor gibi gözükse de aslında hiçbir şekilde gösterilmiyor. Ancak Twitter ve TikTok gibi çeşitli platformlarda da bu konuya dair bir hamle gelecek mi merak konusu haline geldi. Twitter, kısa süre içerisinde yorum ve profil şikayetlerini değerlendirmesiyle biliniyor. Bu değerlendirmenin yanı sıra filtreleme ve bazı otomatik önlemler de getirir mi göreceğiz. Twitter gibi bir uygulamanın buna çok ihtiyacı var. Her geçen gün artan çevrim içi sayısıyla yeni öneriler geliştirebilir. Sosyal medyanın incilerinden olduğu için çeşitli yeniliklerden kendisi de ister istemez etkileniyor. Instagram'a gelen bu özellikler Facebook için de geçerli olabilir. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bir açıklama yapılması bekleniyor.

Son Haberler