Intel, Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar İçin Yeni 12. Nesil Alder Lake CPU'larını Duyurdu

Intel, Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar İçin Yeni 12. Nesil Alder Lake CPU'larını Duyurdu
Bu hafta başlarında ilk yüksek performanslı Arc oyun GPU'larını tanıttıktan sonra Intel, bugün Mimarlık Günü sunumunda yeni 12. nesil Core CPU serisini...

Bu hafta başlarında ilk yüksek performanslı Arc oyun GPU'larını tanıttıktan sonra Intel, bugün Mimarlık Günü sunumunda yeni 12. nesil Core CPU serisini duyurdu. Alder Lake kod adlı yeni CPU serisi, yüksek performanslı ve düşük güçlü çekirdeklerin bir kombinasyonunu sunan ilk Intel yonga seti olacak.

Intel'e göre yeni Alder Lake CPU'ları, şirketin 7nm mimarisi kullanılarak üretilecek ve Performans ile Verimlilik Çekirdeklerini paketleyecek. Intel, Performans Çekirdeklerini P Çekirdekleri ve Verimlilik Çekirdeklerini E Çekirdekleri olarak adlandırdı.

Şimdi, P Cores “Golden Clove” mimarisini temel alacak, E Cores ise “Gracemont” mimarisini temel alacak. Gracemont tabanlı çekirdekler söz konusu olduğunda, Intel, önemli sayıda ayrı çekirdeğe çoklu iş parçacıklı performans sağlamak için fiziksel silikon boyutu ve verim verimliliği ile farklı bir yaklaşım benimsedi. P Cores ise hız ve düşük gecikme için tasarlanacak.

Ayrıca Intel'in Alder Lake CPU'ları, derin öğrenme eğitimini ve çıkarımını hızlandırmak için Gelişmiş Matris Uzantılarını destekleyecek. Intel bunu şimdiye kadar ürettiği en yüksek performanslı çekirdek olarak adlandırıyor. Şirket ayrıca, yeni Alder Lake işlemcilerde P ve E Çekirdekleri birleştirildiğinde, 9W'tan 125W'a kadar güç sağlayarak yüksek düzeyde ölçeklenebilir olabileceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, yeni CPU'lar, 10 birim arasında toplam 1000 Gb/sn için P çekirdeği veya 4 E çekirdekli bir küme başına 100 Gb/sn bilgi işlem yapısını yönetebilecek.

Ayrıca masaüstü bilgisayarlar için yeni Intel CPU'lar DDR5 RAM, PCIe depolama, Wi-Fi 6e ve Thunderbolt 4 bağlantı noktalarını destekleyecek. Ayrıca, temel görüntü çıktısı ve grafik performansı sağlamak için 32'ye kadar yürütme birimine sahip olacak entegre bir GPU'yu da paketleyecek. CPU'lar en fazla DDR5-4800, LPDDR5-5200, DDR4-3200 ve LPDDR4x-4266 RAM'leri destekleyecektir.

Bunun dışında Intel, yeni Alder Lake serisi altında iki mobil işlemciyi de duyurdu. Bunlardan biri 6 P çekirdek ve 8 E çekirdeğe sahip olacak, diğeri ise sadece 2 P çekirdek ve 8 E çekirdeğe sahip ultra kompakt bir tasarıma sahip olacak. Her iki CPU da 96 yürütme birimine ve yerleşik Thunderbolt denetleyicilerine sahip entegre bir GPU ile birlikte gelecek.

Kullanılabilirlik konusunda Intel, masaüstü Alder Lake CPU'nun önümüzdeki aylarda PC'lerle birlikte gönderileceğini söyledi. Bunun dışında şirket, ilkinin adı “Alchemist” olacak olan yüksek performanslı oyun GPU'larından da bahsetti. TSMC tarafından geliştirilecek ve 2022'nin başlarından itibaren cihazlarda görünmeye başlayacak.

Son Haberler