Intel, Tokyo Olimpiyatlarının Muhteşem 8K60 HDR Görüntülerini Canlı Olarak Yayınladı

Intel, Tokyo Olimpiyatlarının Muhteşem 8K60 HDR Görüntülerini Canlı Olarak Yayınladı
Bir sporcu olmasa da Intel de bu etkinlikte çok etkileyici bir şey yaptı. TechHive tarafından hazırlanan bir rapora göre Team Blue, Olimpiyatların 8K (7680x4320)...

Bir sporcu olmasa da Intel de bu etkinlikte çok etkileyici bir şey yaptı. TechHive tarafından hazırlanan bir rapora göre Team Blue, Olimpiyatların 8K (7680x4320) 60 fps HDR görüntülerini ABD ve Brezilya gibi dünyanın belirli yerlerinde canlı olarak yayınlamayı başardı.

8K60 10-bit HDR görüntüleri, görünüşe göre Sony'nin F65 8K kamerasını kullanarak Japonya'nın kamu yayıncısı olan NHK WORLD-JAPAN tarafından çekildi. Bu ham veriler daha sonra kodlandı ve aşağıdaki özelliklerden oluşan bir sunucuda HEVC'ye (H.265) işlendi:

  • Dört Xeon Platinum 8380H sunucu CPU'su (toplam 112 çekirdek)
  • 384 GB DDR4 RAM
  • Intel Optane 900P 480 GB SSD
  • Spin Digital Enc Live yazılımı
  • İşletim Sistemi: Ubuntu 20.04.2 LTS

Bundan sonra, akış, açıklanmayan bazı "Açık internet bulut hizmetleri" tarafından dağıtıldı ve TechHive muhabiri, Los Angeles'taki Skirball Kültür Merkezi'ndeki bir konferans odasında 75 inçlik 8K TV'de demoyu izleyebildi. Videonun kodu da ortalamanın üzerinde bir sistemde çözüldü.

Aşağıdaki resim tüm süreci açıklamaktadır:

Intel'in burada tanıttığı HEVC video akışlarının boyutlarını bilmesek de bunların çok küçük olmayacağına inanıyoruz. Bu nedenle geçen yıl, halefi olan VVC veya H.266 codec'i, bu ölçekteki yeni nesil videolar için duyurulmuştu. HEVC'nin daha önce yaptığı gibi, H.266 da boyutun yaklaşık %50'sinde benzer bir doğruluk vaat ediyor.

Bununla birlikte, VVC henüz, aynı zamanda dünyada bu tür ilk ürün olan Sharp'ın bu ürünü gibi, kodunu çözebilecek yalnızca bir avuç donanımla yola çıkmadı.

Son Haberler