Intel'in İlk Oyun GPU'ları Olan Intel Arc, 2022'de Piyasaya Sürülecek

Intel'in İlk Oyun GPU'ları Olan Intel Arc, 2022'de Piyasaya Sürülecek
Intel, yüksek performanslı tüketici grafik ürünleri için bir isim seçti: Intel Arc. Marka, üst düzey grafik kartlarının donanım ve yazılım tarafının...

Intel, yüksek performanslı tüketici grafik ürünleri için bir isim seçti: Intel Arc. Marka, üst düzey grafik kartlarının donanım ve yazılım tarafının yanı sıra hizmetleri de kapsayacak.

Alchemist kod adlı ilk Arc GPU'lar, Intel'in NVIDIA ve AMD'yi ele geçirmeye çalıştığı için masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için 2022'nin ilk çeyreğinde gelecek. Intel ayrıca donanımın sonraki nesillerinin kod adlarını da açıkladı: Battlemage, Celestial ve Druid.

Alchemist GPU'lar, donanım tabanlı ışın izleme, ağ gölgeleme, değişken oranlı gölgeleme ve DirectX 12 Ultimate'ı destekleyecektir. Intel, "yapay zeka güdümlü süper örnekleme" de yapabileceklerini iddia ediyor. Bu kesinlikle şirketin NVIDIA'nın GPU'lardaki yükü azaltırken çözünürlüğü artıran Derin Öğrenme Süper Örnekleme yükseltme teknolojisindeki dönüşü gibi görünüyor.

Alchemist kartları, Xe LP, HP ve HPC mikro mimarilerinin bir karışımı olan Xe-HPG mikro mimarisine dayanmaktadır. Intel, Xe-HPG'nin "gelişmiş grafik özellikleriyle ölçeklenebilirlik ve hesaplama verimliliği sağlayacağını" söylüyor. Intel'in öncelikle dizüstü bilgisayarlara ve önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlara yönelik olan özel Iris Xe grafik kartları, Xe LP mimarisine dayanmaktadır. Intel, bu yıl içinde ilk Arc ürünleri hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağını söyledi.

Intel ayrıca Arc grafiklerini çalışırken de hızlı bir şekilde gözden geçirdi. Bir videoda, Forza Horizon 4, Psychonauts 2, PlayerUnknown's Battlegrounds (veya kesin olarak PUBG: Battlegrounds) ve teknoloji üzerinde çalışan Metro Exodus gibi oyunlar gösterdi. Ve evet, GPU'lar Crysis Remastered Trilogy'yi çalıştırabilir gibi görünüyor.

Son Haberler