Altyapı Bakanı açıkladı: 16.7 milyon IP adresinin takip edildi

Altyapı Bakanı açıkladı: 16.7 milyon IP adresinin takip edildi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin siber güvenlik çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, 2014'ten beri 252 bin 883 zararlı alan adı bulunduğunu, bunların engellendiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde 2014 yılında kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (USOM) yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Uraloğlu tarafından yapılan açıklamalarda, siber güvenlik uzmanlarının bugüne kadar 16.7 milyon IP adresinin her birini düzenli olarak analiz ettikleri, bu analizler sonucunda 252 bin 883 internet adresinin zararlı olduğunu tespit ettikleri ve 108 milyon erişimi engelledikleri belirtildi.

USOM bünyesinde 2.154 Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (SOME) kurulduğunu anlatan Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin siber güvenliğini sağlamak için çalışan yaklaşık 7.000 siber güvenlik uzmanı bulunduğunu aktardı.

"44 bin alan adı üzerinden yapay zeka ile vatandaşları kandırmaya çalışıldı"

Türkiye'nin "Küresel Siber Güvenlik Endeksi" sıralaması yükseliyor

Bakan Uraloğlu, ülkemiz için çalışan siber güvenlik uzmanlarının yaptıkları çalışmaların sonuçlarıyla ilgili de konuştu. Bu bağlamda; Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) bünyesinde kurulan ve ülkelerin siber güvenlik dünyasındaki seviyelerini ölçmeye yarayan "Küresel Siber Güvenlik Endeksi" verileriyle ilgili açıklama yapan Abdulkadir Uraloğlu şu ifadeleri kullandı:

Son Haberler