Bakan açıkladı: Türkiye'de 5G çalışmaları ne aşamada?

Bakan açıkladı: Türkiye'de 5G çalışmaları ne aşamada?
Türkiye'nin yeni nesil kablosuz telefon teknolojileri konusundaki çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, devam eden Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı'nda konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi'nde ilk faz geçtiğimiz yıl tamamlandı. An itibariyle ikinci fazda bulunan ülkemizde 5G altyapıları için kritik önemdeki 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G'ye özel yönetim, servis ve operasyon yazılım ürünleri yerli ve milli imkanlarla geliştirildi. Hatta daha önce çeşitli demo gösterimleri de yapıldı.

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 160'dan fazla markayı ve 8 binden fazla şirketi tek bir çatı altında topladı. Kurulan Global Telekom ve Entegre Teknolojileri A.Ş. ile Huawei, Nokia ve Ericsson gibi firmalarla küresel ölçekte mücadele etmek istediklerini söyleyen Karaismailoğlu, proje kapsamında sonraki fazlarda daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş versiyonları üretilecek. Örneğin 5G baz istasyonu için ilk başta 8 katmanlı radyo ürünleri geliştirilmişken, sonraki fazlarda 64 katmanlı radyo ürünleri geliştirilecek.

2020-2025 arası mobil şebekelere 1.1 trilyon dolar yatırım yapılacak ve bunun yüzde 80'i 5G ye yönelik olacak. -Globalde- Ülkemizde 5G'ye azami olarak yerli ve milli imkanlarla geçilecek.

Adil Karaismailoğlu, 5G'nin sadece bir iletişim teknolojisi olarak değil, ülkemizin milli güvenliği için de kritik yerde olduğunu söyledi. Aynı zamanda ülkemizde toplam geniş bant abone sayısı 87.5 milyon ve fiber abone sayısı ise 5 milyon olarak açıklandı.

Son Haberler