Disney+ kaybettiği abone sayısıyla fena sarsıldı!

Disney+ kaybettiği abone sayısıyla fena sarsıldı!
Disney Plus platformunun kaç aktif kullanıcısı olduğu kamuoyu ile paylaşıldı. Netflix'e rakip geleyim derken Disney+ çok sayıda abone kaybetti.

Yaklaşık bir yıldır Türkiye'de de hizmet vermekte olan Disney+, 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin resmi mali durum raporunu paylaştı. Şirketten gelen açıklamalar, işlerin pek de yolunda gitmediğini ortaya koyuyor. Zira Disney+'ta ciddi bir abone kaybı var. Ayrıca analistlerin hedefleri tutmazken, platform zaten birkaç yıl önce yayın hayatına başlayan Disney+, üst üste ikinci kez abone kaybı bildirmiş oldu.

Disney+'taki abone kaybı, gelirleri de etkiledi. Platform, geçtiğimiz çeyrekte 5.5 milyar dolar para kazandığını açıkladı. Ancak bu gelire rağmen 659 milyon dolar zarar edildi. Aslında, bu kötü bir şey değil. Zira Disney+, bir önceki çeyrekte 1.1 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı. CEO Bob Iger, Disney+'ın yeniden yapılanma sürecine gireceğini duyurdu.

Peki Disney+ abone sayıları nasıl değişti?

Disney+'ın resmi açıklamasına göre platforma abone olan kullanıcı sayısı, tam 4 milyon azaldı. Bir önceki çeyrekte 161.8 milyon abone bildiren Disney+, güncel abone sayısının 157.8 milyona gerilediğini bildirdi. Merak edenler için açıklayalım; Disney+, bir önceki çeyrekte de 2.4 milyon abone kaybı yaşamıştı. Son rakamlarla birlikte Disney+'ın abone sayısı, yarım yıl içerisinde 6.4 milyon gerilemiş oldu.

Disney+ ile Netflix arasındaki rekabet ne durumda?

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, bundan birkaç hafta önce yaptığı açıklamada, 232.5 milyon aboneye sahip olduğunu bildirmişti. Bu rakamları Disney+'ın abone sayıları ile oranladığımızda, Netflix abone sayısının Disney+'ın abone sayısının neredeyse 1,5 katı olduğunu görüyoruz. Eğer Disney+ çok iyi bir şekilde ayağa kalmazsa, "Netflix'i tahtından edebilir" denen platformun Netflix'in yanına bile yaklaşamayacağına tanıklık edebiliriz.

Son Haberler